Wernisaż „Stefan Knapp – 1921-2021” w Biłgoraju

Stefan Knapp - Muzeum Biłgoraj

11 lipca 2021 miała miejsce 100 rocznica urodzin Stefana Knappa (11.07.1921 – 12.11.1996) malarza, emaliera i rzeźbiarza urodzonego i dorastającego w Biłgoraju. Światowej sławy artysta, po II wojnie światowej przebywający na stałe w Wielkiej Brytanii, często powracał do rodzinnego miasta.

By uczcić ten jublieusz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju przygotowało ekspozycję „Stefan Knapp – 1921-2021” poświęconą postaci i sztuce artysty. Ekspozycja powstała we współpracy z Mid Wales Arts, w oparciu o zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum KUL oraz zbiory własne Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Część dzieł wypożyczona została z kolekcji prywatnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną realizcje malarskie, pamiątki, katalogi, fotografie oraz materiały filmowe dotyczące artysty.

Wernisaż wystawy odbył się 23 września 2021 roku o godzinie 12:00.

Stefan Knapp urodził się i wychował w Biłgoraju. Jeszcze jako uczeń lwowskiego Technikum schwytany został podczas ulicznej łapanki we Lwowie w 1940 roku. Trafił do więzenia w Chersoniu, kolejno do jednego z obozów pracy na Syberii. Zwolniony na mocy układu Sikorski-Majski dołączył do Armii Andersa, z którą przedostał się do Wielkiej Brytanii gdzie został pilotem RAF. Po wojnie zyskał sławę dzięki gigantycznym realizacjom malarskim tworzonym na potrzeby architektury. Wierzył, że sztuka powinna być wolna od galerii, powinna być dostępna i tworzyć tło naszego życia. Był zafascynowany kolorem, który stanowił dla niego główny środek wyrazu artystycznego – szczególnie we wczesnej twórczości.

Stefan Knapp określany był jako symbolista, surrealista, konceptualista czy twórca abstrakcyjnego impresjonizmu. Był zestawiany z Pollockiem, Klee i Dubuffetem. Jego twórczość została porównana przez Johna Russela do sztuki Kandinskyego. Określano go nawet mianem Prometeusza sztuki współczesnej – zamiast ognia miał wykraść bogom kolor.

Nazywano go artystą, projektantem, rzemieślnikiem i hutnikiem. Żadna z tych opinii czy etykiet nie interesowała Stefana Knappa. Wymykał się wszelkim ramom.

Stefan Knapp - Muzeum Biłgoraj

Wernisaż ekspozycji „Stefan Knapp – 1921-2021” odbył się 23 września 2021 roku, pozostanie otwarta dla zwiedzających do 14 listopada. Wystawie towarzyszy katalog prezentowanych dzieł poprzedzony biografią artysty.

Kuratorem wystawy jest historyczka sztuki, pracownik Działu Sztuki Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, Maja Toczona – Wal.

Related articles

Sól i Papier - Galeria Atelier

„Sól i Papier” w Galerii Atelier

Galeria Atelier zaprasza na wernisaż wystawy fotografii „Sól i Papier”, oraz spotkanie autorskie z Romanem Krawczenko, w najbliższy piątek 4 marca, o godz. 18, w siedzibie Galerii Atelier w Chełmie, przy ulicy Lwowskiej 24. Wystawa […]