Maratony Kresowe w magicznym Tykocinie

Maratony Kresowe - Tykocin

Po ponad dwuletniej przerwie Maratony Kresowe wystartowały ponownie w Tykocinie na Podlasiu. W magicznej scenerii Placu Stefana Czarnieckiego najszybciej finiszowali Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl) i Zofia Rowińska (MTB SUWAŁKI). Przed startem zawodnicy minutą ciszy uczcili pamięć współzałożyciela Maratonów Kresowych i trenera UKS Wygoda Białystok Wiesława Grabka, którego pogrzeb odbył się w tygodniu poprzedzającym wyścig.

Tykocin można bez przesady można określić mianem perły Podlasia. Niezwykłą urodę miasteczko zawdzięcza malowniczemu położeniu nad Narwią oraz pięknym zabytkom z okresu baroku. Przy Placu Stefana Czarnieckiego znajduje się okazały kościół Trójcy Przenajświętszej wybudowany w latach 1740-1750, a także Alumnat wzniesiony w XVII wieku jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów. Inne zabytki, które obowiązkowo trzeba odwiedzić w Tykocinie to Wielka Synagoga z 1642 roku, dawny Klasztor Bernardynów i tykociński zamek.

Maratony Kresowe - Tykocin

Trasa wyścigu w Tykocinie została poprowadzona na obszarze pomiędzy dwoma parkami narodowymi: narwiańskim i biebrzańskim. Zawodnicy startowali spod osiemnastowiecznego monumentu poświęconego Hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu przy donośnym akompaniamencie kościelnych dzwonów. Po przejeździe przez malowniczy most na Narwii, oraz obok tykocińskiego zamku, kolarze zjeżdżali na nadnarwiańskie łąki. Po kilku kilometrach rozległe panoramy zmieniły się w piękne lasy Nadleśnictwa Knyszyn. Trasa była dosłownie usłana wrzosami w pełnym rozkwicie i odcinkami interwałowych podjazdów.

Maratony Kresowe - Tykocin

Starty na Maratonach Kresowych są podzielone na dwie części. Jak zawsze pierwsi rywalizują najmłodsi. Punktualnie o godzinie 10.00 wystartowali przedszkolacy. W wyścigu Mikro wszyscy uczestnicy otrzymali dedykowane medale oraz nagrody, których fundatorem była Hurtownia Zabawek Biały Białystok.

Kwadrans później wystartował wyścig FIT, który jest adresowany przede wszystkim dla kategorii Młodzik (13 – 14 lat) oraz początkujących zawodników. W Tykocinie dystans 15 kilometrów najszybciej pokonali Oskar Cimaszewski i Milena Tarasewicz, obydwoje reprezentujący UKS Wygoda Białystok. Równolegle z FIT odbywa się wyścig Mini, w którym startują dzieci w wieku 7 – 12 lat. Na tym dystansie najszybsi byli Chmielewski Filip (MTB SUWAŁKI) i Laura Szulińska.

Maratony Kresowe - Tykocin

Po zakończeniu wyścigów Mini i Fit na trasę wyruszają zawodnicy głównych wyścigów: Maraton i Półmaraton. Spośród niemal dwustu zawodników Półmaratonu, ponownie najszybszy okazał się rewelacyjny w tym sezonie czterdziestolatek z Zabłudów Team Waldemar Sadowski. Drugi linię mety minął junior z Uzdrowiska Supraśl Kacper Bernacki, dla którego było to pierwsze podium w kategorii Open. Trzecie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (Milsport Team). Wśród kobiet najszybsza była szesnastolatka z MTB Suwałki Zofia Rowińska, która na finiszu pokonała Edytę Kryńską (Dabarti Team). Trzecia na mecie Salik Katarzyna (Augustów MTB Team) straciła do zwyciężczyni niemal minutę.

W głównym wyścigu na dystansie Maraton o zwycięstwie decydował sprinterski finisz na ostatniej prostej. Szymon Pomian źle wszedł w ostatni zakręt i musiał zadowolić się drugim miejscem. Wygrał o grubość opony Wiktor Gindorowicz. Obydwaj zawodnicy dzień wcześniej startowali w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB w Srebrnej Górze, miejscowości odległej od Tykocina o 600km. Połowę krótsza drogę na wyścig musiał pokonać trzeci na mecie zawodnik z Litwy Marius Pinaitis

Maratony Kresowe - Tykocin

W Tykocinie wystartowała liczna grupa litewskich zawodników, największa od 2019 roku, czyli okresu sprzed epidemii. Co ciekawe tym razem Litwini najmocniej zaakcentowali swoją obecność w najstarszych kategoriach wiekowych. Rywalizację siedemdziesięciolatków Półmaratonu wygrał Juozas Vilkelis rocznik 1943. Dla piątego w tej kategorii Jonasa Vilunasa powinna powstać już kategoria 80+, gdyż liczy on sobie 82 lata. Obaj ci niezwykli zawodnicy przyjechali z Wilna, czyli na wyścig musieli dojechać około 300 kilometrów w jedną stronę.

Na mecie na zawodników czekały posiłki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Leśniczanki. Prawdziwą furrorę zrobiły smażone na bieżąco placki ziemniaczane. W oczekiwaniu na ceremonię dekoracji, zawodnicy mogli także kupić lody PRL, dania kuchni tatarskiej, litewskie kwasy chlebowe, mrówkowce, sękacze, czy miody biebrzańskie.

Maraton Kresowy w Tykocinie

Maraton (mężczyźni)

 1. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl) – 2:11:53
 2. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) – 2:11:53
 3. Pinaitis Marius (Impuls Racing Team) – 2:12:12
 4. Krysiewicz Piotr (MISTRAL Grodno SA Radio Białystok) – 2:17:23
 5. Pomian Sławomir (Rosti MTB Team) – 2:18:42

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni)

 1. Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 1:18:12
 2. Bernacki Kacper (Uzdrowisko Supraśl) – 1:18:43
 3. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:19:01
 4. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:19:02
 5. Kalinowski Krystian (AGR Podlasie) – 1:19:03

Peleton CST Półmaraton (kobiety)

 1. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 1:36:58
 2. Kryńska Edyta (Dabarti Team) – 1:36:59
 3. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 1:37:39
 4. Sokół Magdalena – 1:37:40
 5. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 1:40:08

Wyścig Fit (mężczyźni)

 1. Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) – 36:28
 2. Panasewicz Grzegorz (UKS Wygoda Białystok) – 37:33
 3. Kozłowski Damian – 40:02

Wyścig Fit (kobiety):

 1. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 39:12
 2. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 41:03
 3. Gościńska Ewelina (MTB SUWAŁKI) – 43:20

Mini (mężczyźni)

 1. Chmielewski Filip (MTB SUWAŁKI) – 26:31
 2. Skorupka Alan (Triathlon Siedlce Club) – 27:14
 3. Bury Hubert (Triathlon Siedlce Club) – 27:19

Mini (kobiety)

 1. Szulińska Laura – 29:22
 2. Jelska Anna (WestRock Bike Team) – 30:14
 3. Banaszek Zofia – 31:21
Maratony Kresowe - Tykocin

Współorganizatorami wyścigu była Port Kultury Tykocn. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już niedzielę 19 września w Siemiatyczach.

Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl

Related articles

Lamentacje - Wowakin

Koncert Lamentacje

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza dnia 26 marca 2022 r. o godz. 19:00 na koncert ludowych pieśni pasyjnych „LAMENTACJE” w wykonaniu zespołu Wowakin i Justyny Piernik.