24 października 2021

Światło Cienia – Pochwała niefotografowania

swiatlo cienia

Potrzeba potwierdzania, że świat naprawdę istnieje, skłania nas codziennie do fotografowania wszystkiego. Niesfotografowane nie istnieje. Powstają więc miliony fotografii, których nikt nigdy nie będzie oglądał, fotografii, które już w momencie ich wykonywania nie mają adresata. Fotografowanie bez sensu przypomina mówienie do samego siebie, jest czymś chorobliwym, co należałoby raczej ukrywać przed światem. Oczywiście nie myślę tu o genialnych monologach typu „Samotność, cóż po ludziach…”, czy „Być albo nie być”.

Można bowiem gadać do siebie z sensem i do tego pięknie. Myślę raczej o słowotoku, biegunce słownej. Jej odpowiednikiem w naszej branży jest fotobiegunka, czyli strumień niekontrolowanych obrazów przenikających soczewki obiektywów i, na domiar złego, nasze oczy i umysły. W tej mętnej wodzie nic nie jest już czyste. Także obrazy wartościowe, niezwykłe, twórcze doznają uszczerbku. Bylejakość tryumfuje, jest liczebniejsza, bardziej nachalna, wszechogarniająca, bezczelna. Panoszy się po galeriach, sklepowych witrynach, barwnych magazynach, ulicach miast i miasteczek, pęcznieją od niej coraz pojemniejsze karty pamięci. Bylejakość doprasza się oglądania, jęczy, aby nas wzruszyć, wyje, łasi się i przymila.

Rzuć na nas okiem, proszą w Internecie miliony obrazów na godzinę. Wpadnij do nas, zaprasza kuzyn, mamy trzy tysiące zdjęć z wycieczki. „Masz aparat – jesteś twórcą” – podstępnie reklamuje się Nikon. Tylko poczciwy Arystoteles, którego nikt nie czyta przypomina – nie należy mnożyć bytów bez potrzeby. Trzeba mieć sporo tupetu, aby zaprosić grono zmęczonych obrazami znajomych i przyjaciół do Galerii Państwa Karczmarskich na doroczną wystawę Fotoklubu Ziemi Chełmskiej i katować ich swoimi zdjęciami. Doprawdy, może lepiej, wzorem Sebastião Salgado, zacznijmy sadzić drzewa. Zamiast jednej fotografii – jedno posadzone drzewo. Niech w cieniu tysięcy drzew ochłoną nasze znużone oczy.
Dariusz Kostecki

„Światło Cienia”
Wystawa Foto Klubu Ziemi Chełmskiej

Galeria Atelier
Lwowska 24, 22-100 Chełm

Piątek 25 października, 19:00 – 22:00
Wstęp wolny

Related articles

Moje Miasto Krasnystaw

Moje Miasto Krasnystaw

Krasnostawski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zapraszają do udziału w XXI Konkursie Plastycznym i Literackim „Moje Miasto Krasnystaw” pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu. Konkurs organizowany jest z okazji 627. rocznicy nadania prawa miejskiego […]