Maratony Kresowe i Kresowe Trail „Malowniczy Wschód” w Gminie Żmudź

Maraton Kresowy Żmudź

Fundacja Maratony Kresowe i Gmina Żmudź na Lubelszczyźnie zapraszają w najbliższą niedzielę 26 czerwca, na rowerowe maratony i biegowe zmagania do Żmudzi. Maraton Kresowy MTB XCM i Kresowe Trail – „Malowniczy Wschód”.

Maratony Kresowe MTB po raz trzeci odwiedzą Gminę Żmudź, która bardzo udanie zadebiutowała na mapie Maratonów Kresowych w 2019 roku. W 2020 roku pandemia stanęła na przeszkodzie organizacji maratonu. Miejscem startu i mety ponownie został wybrany stadion w Żmudzi. Dzięki temu będzie możliwe podniesienie trudności i atrakcyjności trasy.

Trasy rywalizacji prowadzą przez łąki, lasy, pola i wąwozy Gminy Żmudź. Raz pod górę, raz w dół, co w praktyce przekłada się na solidną dawkę przewyższeń. Trasa przygotowana przez organizatorów nie będzie łatwa, bo i podjazdów będzie więcej niż to miało miejsce w przeszłości. Mówiąc wprost zapowiada się bardziej dynamiczne i energetyczne wyścigi, a darmowy pakiet endorfin gwarantowany jest w pakiecie startowym.

Organizator przygotował kilka tras do wyboru, o różnej skali trudności (19, 38 i 57 km). Maraton będzie miał do pokonania trzy rundy, Półmaraton dwie, a dystans FIT jedną rundę. Program obejmuję także wyścig MINI dla dzieci o długości ok. 6 km.

Maratony Kresowe Żmudź

Naszym zdaniem trasy są bardziej energetyczna i interwałowe niż w latach ubiegłych, ale za to żmudzkie krajobrazy i czerwone maki na łąkach każdemu uczestnikowi wynagrodzą cały trud spalonych kalorii.

Tegoroczną nowością w programie wydarzenia będą biegi terenowe, pod nazwą „Kresowe Trail. Organizatorzy przygotowali dwie trasy do wyboru dla biegaczy: „Szpurt” i „Wertep”. Trasa „Szprut” ma 6 km, a „Wertep” 19 km.

W programie znalazła się dodatkowa nowość dla śmiałków, którzy chcieliby połączyć bieganie z wyścigiem na rowerze, czyli klasyfikacja łączona DUAL, czyli bieg i wyścig rowerowy: Maraton Kresowe MTB + Kresowe Trail. Kombinacja DUAL obejmuje bieg Szpurt (6 km) + wyścig Półmaraton MTB (38 km).

Po ubiegłorocznym wyścigu organizatorzy i uczestnicy podkreślali na każdym kroku niezwykłą serdeczność i gościnność mieszkańców gminy. Niesamowity nastrój dla rywalizacji stworzyli licznie zgromadzeni na trasie kibice. Uczestnicy zapamiętali także fantastyczny koncert dla uczestników wyścigu i festyn z produktami lokalnymi oraz ekologicznymi.

Gmina Żmudź leży w regionie określanym jako „Malowniczy Wschód”, dlatego stąd pochodzi nazwa Maratonu. Ze wzgórz na trasie maratonu roztaczają się niezwykle malownicze widoki: łąk czerwonych maków, i rzepakowych, żółtych pól i innych krajobrazów przyrody.

Maratony Kresowe Żmudź

Maraton Kresowy w Gminie Żmudź będzie pierwszym i jednym z trzech wyścigów, które odbędą się na Ziemi Chełmskiej. 27 lipca Maratony Kresowe odwiedzą Janów w Gminie Chełm, a 18 września Krasnystaw.

Program zawodów „Malowniczy Wschód” w Żmudzi
Niedziela, 26 czerwiec 2022

 • 09:30 – Start Kresowe Trail “Wertep” i “Szpurt”
 • 11:45 – Dekoracje najlepszych biegaczy Kresowe Trail “Szpurt” i “Wertep”
 • 12:15 – Wyścig Mikro dla dzieci 3-6 lat
 • 12:30 – Start MTB: Maraton / Półmaraton
 • 12:35 – Start MTB FIT / Mini (ok. 6km) – dzieci 7 – 12 lat
 • 14:15 – Dekoracja MTB Mini, MTB FIT
 • 14:30 – Dekoracja Półmaraton, DUAL (Trail + MTB)
 • 15:15 – Dekoracja Maraton
 • 15:40 – Zakończenie imprezy

Trasy Maratonu Kresowe w Żmudzi

 • Wyścig Mikro – 200-300 m, dzieci 3-6 lat, (rejestracja tylko internetowa, wszystkie dzieci otrzymują medale, upominki, posiłki, pakiety postartowe (woda, batonik, banan)
 • Wyścig Mini – 6 km, strzałki zielone na żółtym tle
 • Wyścig FIT – 19 km, strzałki czerwone, jedna runda
 • Półmaraton – 38 km, strzałki czerwone, dwie rundy
 • Maraton – 57 km, strzałki czerwone, trzy rundy

Maraton Kresowy MTB i Kresowe Trail – „Malowniczy Wschód”
Niedziela, 26 czerwca 2022
Żmudź, woj. Lubelskie

Trasa Maratonu Kresowe „Malowniczy Wschód” w aplikacji Traseo
https://www.traseo.pl/trasa/zmudz-2-22-runda-wertep-mtb

Rejestracja i zapisy na Maraton Kresowy i Kresowe Trail
Maraton Kresowy – https://dostartu.pl/maratony-kresowe-zmudz-v6934
Kresowe Trail – https://dostartu.pl/kresowe-trail-zmudz-v7000

Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz śmiecenia. Opakowania po żelach czy batonach można zostawić w strefie bufetu. Osoby śmiecące będą bezwzględnie karane, z dyskwalifikacją włącznie.

Zapraszamy na wyjątkowy maraton rowerowy MTB XCM i bieg „Malowniczy wschód w najbliższy weekend, 26 czerwca do Żmudzi

Maratony Kresowe Żmudź

Maratony Kresowe MTB to wyścigi rowerowe w atrakcyjnie turystycznych miejscach we Wschodniej Polsce, w woj. Podlaskim, Lubelskim i Warmińsko – Mazurskim, a także na Litwie. Atrakcyjne, a zarazem ambitne trasy w pięknych okolicznościach Kresów Wschodnich i otaczającej natury i przyrody.

Kresowe Trail, jak sama nazwa wskazuje to biegi terenowe w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Na uczestników czekają malownicze widoki, mozaika emocji, bogactwo wielokulturowe. Kresowe Trail – Biegowa Liga Wschodu.

Related articles