Koncert: Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie

Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie

5 listopada 2023 r. o godz. 19:00 Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na koncert pt. „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie”. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w kasie KDK.

Punktem wyjścia dla koncertu pod tytułem „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie” jest album formacji Polskie Znaki „Rzeczy ostatnie”. Ważne postacie polskiej popkultury pod przewodnictwem Radka Łukasiewicza (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarka Ważnego (Kult) oraz Janusza Zdunka (Kult) i Michała Jastrzębskiego (Lao Che) na w/w płycie podjęły próbę ratowania polskich pieśni ludowych przed wyginięciem. Panowie do współpracy nad płytą, której głównym tematem są przemijanie i żałoba zaprosili m.in. Matyldę Damięcką, Sosnowskiego, Vito Bambino czy Marka Lanegana (zmarłego w ubiegłym roku wokalistę Queens of the Stone Age). Koncert „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie” w Krasnostawskim Domu Kultury będzie kontynuacją tego płytowego projektu. Podwalinę pod jego kreację stanowić będą utwory Adama Mickiewicza z cyklu „Dziady”. W tym specjalnie przygotowanym wydarzeniu wystąpią: Matylda Damięcka, Marcin Januszkiewicz, (aktora m.in. warszawskiego teatru Roma), Małgorzat Sobczyk oraz raper Bisz (Jarosław Jaruszewski).

Mimo, ze przemijanie jest trudnym tematem do zmierzenia się – muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń. Artyści podczas wydarzenia sięgną po dorobek pokoleń – mądrość ludową. Ze sceny wybrzmią teksty przekazywane z pokolenia na pokolenie, z ust do ust, ulepszane, wzbogacane przez doświadczenie kolejnych płaczków pogrzebowych czy ludowych poetów. Będą to teksty spisane przez etnografów bądź zapisane w pamięci ostatnich żyjących śpiewaków, szerzej zupełnie nieznane o dużej jakości literackiej i śpiewności. Materiały do koncertu to wynik wielu godzin rozmów i spotkań z fascynatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Na podstawie zebranych tekstów i zrębów melodii powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy. „Piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Stanowią one integralną część rodzimej spuścizny kultury ludowej, którą Polskie Znaki chcą ocalić od zapomnienia.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Koncert nawiązuje do ubiegłoletnich edycji „Dziadów Jesiennych” realizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury i Stowarzyszenie Pod Napięciem. Współpraca: Stowarzyszenie Pod Napięciem. 

Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie

Koncert „Dziady jesienne: Rzeczy ostatnie

Termin: 05.11.2023 r., godz. 19.00
Miejsce: Krasnostawski Domu Kultury, Sala Widowiskowa
Wykonawcy: zespół Polskie Znaki w składzie: Radek Łukasiewicz, Jarek Ważny, Janusz Zdunek, Michał Jastrzębski oraz Matylda Damięcka, Marcin Januszkiewicz, Małgorzata Sobczyk, Jarosław Jaruszewski
Scenariusz: Radek Łukasiewicz
Scenografia i wizualizacja świetlna: Artur Wytrykus
Dźwięk: Andrzej Skowroński
Produkcja: Echo Production
Aranżacja holu i poczęstunek: Stowarzyszenie Pod Napięciem

Related articles