Antoni Oleszczyński w zbiorach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

Antoni Oleszczyński - Muzeum Regionalne Krasnystaw

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Antoni Oleszczyński w zbiorach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie”, który odbędzie się – 16 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie.

Antoni Oleszczyński to wybitny polski grafik, przedstawiciel Wielkiej Emigracji we Francji. Urodził się w Krasnymstawie 16 stycznia 1794 roku, zmarł w Paryżu 28 lutego 1879 roku w Paryżu. Większość swojego życia poświęcił sztuce, a dokładniej grafice, miedziorytowi i później stalorytowi.

Uczeń Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, a kolejno paryskich pracowni wybitnym grafików przez cały czas swojej aktywności twórczej żywo zainteresowany był historią Polski. Wydarzenia, miejsca i postacie z przeszłości jego rodaków dominowały w jego sztuce. Gromadził pamiątki historyczne i podejmował próby literackie.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie w zbiorze Działu Sztuki Dawnej i Sztuki Sakralnej posiada 215 grafik autorstwa Antoniego Oleszczyńskiego, zarówno w postaci luźnych kart jak i wydawnictw. Wszystkie z nich zaprezentowane zostaną podczas ekspozycji „Antoni Oleszczyński w zbiorach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie”.

Wystawie towarzyszy katalog, w którym zgromadzone zostały reprodukcje całości kolekcji wraz z ich opisami.

Kuratorką wystawy i redaktorką katalogu jest kustosz w Dziale Sztuki Dawnej i Sztuki Sakralnej Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Maja Toczona-Wal.

Katalog w cenie 60 zł będzie można nabyć podczas wernisażu wystawy jak i później w kasie muzeum. Możliwa jest też sprzedaż wysyłkowa po uzgodnieniu pod adresem dyrektor@muzeumkrasnystaw.pl

Antoni Oleszczyński - Muzeum Regionalne Krasnystaw

Related articles