29 listopada 2023

Z Ciszy – Dariusz Kostecki w Galerii Atelier

Z Ciszy - Dariusz Kostecki

Elżbieta i Ryszard Karczmarski zapraszają do Galerii „Atelier” w Chełmie na spotkanie z autorem poetyckiego tomu „Z CISZY” Dariuszem Kosteckim. Wieczór autorski odbędzie się 13 października 2022r., o godz. 18:00, w siedzibie Galerii „Atelier” w Chełmie, przy ulicy Lwowskiej 26. Spotkanie z autorem poprowadzi Katarzyna Jóźwik.

„Wiersze Dariusz Kosteckiego zaczęły się pojawia na moim horyzoncie dyskretnie, na wpół tylko jawnie, jako komentarz do jego zdjęć. Te oglądałam w mediach społecznościowych od dawna, zachwycona skupionym, wyzutym z wszelkiej minoderii spojrzeniem fotografa. Stale powracał w te same miejsca, do tych samych motywów, jakby nie mogąc się od nich oderwać, owładnięty jakąś manią – siedem wierzb, opuszczony poleski cmentarz, chyląca się ku ziemi chata, pijaczkowie w krajobrazie zapuszczonego miasteczka, sarny na śniegu, mgła. Sporo tej mgły nad bagnami Polesia.

Z biegiem lat poznałam już całkiem nieźle tę topografię, choć na pewno bezpieczniej by było nie podążać za nią, gdybym przypadkiem znalazła się w okolicach Chełma…

Gdy jednak lakoniczne opisy zdjęć zaczęły rozrastać się w wiersze, odsłoniła się inna, nie do końca wcześniej widoczna przestrzeń tych obrazów. Pełna znaczenia, nasycona czułymi barwami. Zaskakująca. Przemówiła rodzinną historią, dojmującym doznawaniem, współczuciem dla wszystkiego, co ulatuje i przemija.

I tym właśnie jest ta książka – tomikiem wierszy splecionych ściśle ze zdjęciami, albumem fotografii, które w wierszach ukazują swoje drugie dno.”

Anna Pawlikowska

Z Ciszy - Dariusz Kostecki

Dariusz Kostecki

ur. 1960 r., nauczyciel języka polskiego. Należy do Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoje prace eksponował między innymi na następujących wystawach: V Biennale Młodych, Gliwice 1983 (brązowy medal FASFwP);”Lublin, Lublinianie, Lubelszczyzna”, Lublin 1985 (III nagroda); „Fotografia Roku”, Jarosław 1986 (wyróżnienie i Dyplom ZPAF); ”Fotografia Academica” Międzynarodowa Wystawa Fotografii Absolwentów Szkół Wyższych Uczelni, Pardubice 1986 (wyróżnienie); Jubileuszowa wystawa Foto-Klubu Ziemi Chełmskiej, Chełm 1996;”Ach Lubelskie, jakie cudne”, Lublin 2005 ( I nagroda), Konkurs tygodnika „Newsweek” – Newsreportaż2005 – druga nagroda w kategorii „Ludzie” ; I nagroda w konkursie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie „Lubelskie na weekend”, Lublin 2007; Lambiente e la gente Dell`Europa e Della Federazione Russa, Alba,Włochy 2007 (IV nagroda). Fotografuje motywy sakralne na wschodnim pograniczu Polski. Jest współautorem albumu „Ślady obecności”.

Z Ciszy - Dariusz Kostecki

Z CISZY – Dariusz Kostecki

Galeria „Atelier” w Chełmie
Lwowska 26
13 października 2022 r. godz 18:00

Poetycki tom „Z Ciszy” ukazał się nakładem Wydawnictwa „Austeria” Kraków 2022

Related articles