XXV Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej

Konkurs im. Anna Kamieńskiej po raz 25

Krasnostawski Domu Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zapraszają na rozstrzygnięcie jubileuszowego XXV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki Województwa Lubelskiego wydany w roku 2020 i 2021.

Wręczenie nagród wraz z ogłoszeniem werdyktu jurorów odbędzie się dnia 28 kwietnia 2022 r. o godz. 17:00 na scenie w Sali Widowiskowej KDK.

W programie wydarzenia znajdą się ponadto: prelekcja dr Anny Marcińczak z Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie, która opowie „O poezji Anny Kamieńskiej”, rozmowa Ewy Hadrian z laureatami poprzednich edycji: Hanką Bondarenko, Zbigniewem Dmitrocą i Mateuszem Melanowskim, podsumowanie 25. edycji konkursu oraz cześć artystyczna zatytułowana „Wiersze wybrane – interpretacja”.

W tegorocznym Jury Konkursu zasiadają: Ewa Hadrian, Marcin Jurzysta (przewodniczący) i Piotr Linek. Jury spośród 16 zgłoszonych pozycji do nagrody głównej nominowało następujące książki:

 • Aleksandra Majówka, „Cztery stany skupienia”, Wydawnictwo FONT, Poznań 2020;
 • Mateusz Melanowski, „Pierwsi napotkani”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca Krzywogoniec 2020;
 • Robert Gmiterek, „Oikoumene, Na roztoczu świata”, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2020.

O nominowanych książkach piszą:

Łucja Dudzińska: „Drogi czytelniku, rzadko zdarzają się ambitne, przemyślenia, ciekawie skonstruowane debiuty w wieku 17 lat. Warto zapamiętać nazwisko Aleksandry Majówki – przyszłej prozaiczki i poetki. Narracja tomu „Cztery stany skupienia” wprost pęcznieje i pochłania, a jest ukierunkowana na ukazywanie lub poszukiwanie wspólnych miejsc, odczuć, związków przyczynowo – skutkowych.”

Justyna Bargielska: „Lubię podróż, w którą czytelników ta książka zabiera. A jest to, jak się nietrudno domyślić, podróż w dużej mierze w czasie, ale też podróż w siebie, lub może bardziej – obok siebie. Nic konfesyjnego nie ma w tych wierszach, a przecież są subtelnym pod względem psychologicznym i wiarygodnym pod względem literackim zapisem autoanalizy, często w kontekście społecznym, czasem w metafizycznym.”

Agnieszka Herman: „Oikoumene. Na roztoczu świata” Roberta Gmiterka to zbiór kilkudziesięciu miniatur, przewodnik po miejscach i historiach ludzi z terenu Roztocza i okolic. Nieprzypadkowo swoją pierwszą książkę „Sen na Kniaziach” autor nazwał „genetyczną pamięcią miejsc i zdarzeń”. Kniazie, Szczebrzeszyn, Stara Huta, Chodywańce, Hrebenne, Mołodowce, Chotylub, Narol, Bełżec – wszystkie te miejsca znajdziemy na mapie, ale z Gmiterkiem mamy szansę zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości.”

Lista wszystkich tomików zgłoszonych do tegorocznego konkursu:

 1. Urszula Michalak, „Wołanie trzciny nadłamanej”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2020;
 2. Paweł Wojciech Maciąg, „Ratować krew przed zastygnięciem”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2020;
 3. Robert Gmiterek, „Oikoumene. Na roztoczu świata”, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa 2020;
 4. Aleksandra Majówka, „Cztery stany skupienia”, Wydawnictwo FONT, Poznań 2020;
 5. Danuta Agnieszka Kurczewicz, Robert Dariusz Gałan, „(O) pary”, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2021;
 6. Danuta Agnieszka Kurczewicz, „Półproste”, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2021;
 7. Pablo Mocca, „Fortepian nieznajomego”, KryWaj Krystyna Wajda, Koszalin 2021;
 8. Mateusz Melanowski, „Pierwsi napotkani”, Fundacja czAR(T) Krzywogońca, Krzywogoniec 2020;
 9. Anna Łyczewska, „Nieoczywistość nieanielska”, Norbertinum, Lublin 2020;
 10. Waldemar Michalski, „Mały tryptyk roztoczański”, Norbertinum, Lublin 2020;
 11. Katarzyna Sienkiewicz-Pogoda, „Słowa smakują”, Norbertinum, Lublin 2021;
 12. Alicja Barton, „Spacery paryskie”, Norbertinum, Lublin 2021;
 13. Henryk J. Kozak, „Imiona tęsknoty”, Norbertinum, Lublin 2021;
 14. Wiktor Kowalczyk, „Trwanie i przemijanie”, Norbertinum, Lublin 2020;
 15. Zygmunt Marek Miszczak, „Mały patriota. Wiersze rocznicowe”, Norbertinum, Lublin 2021;
 16. Anna Łyczewska, „Za oknem”, Norbertinum, Lublin 2021.
Konkurs im. Anna Kamieńskiej po raz 25

Świętujący swoje 25-lecie Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej zrodził się z pomysłu Marty Kujawskiej-Gilowskiej, która przedstawiła go Janowi Henrykowi Cichoszowi w roku 1993. Rok później, w czasie gdy Krasnystaw obchodził swoje sześćsetlecie, rozstrzygnięto pierwszą edycję Konkursu. Od tamtej pory wręczana jest nagroda za najlepszy tomik wierszy wydany w roku poprzedzającym jej wręczenie, a od kilku lat odbywa się on w cyklu dwuletnim. Głównym organizatorem wydarzenia od jego pierwszej edycji aż do chwili obecnej jest Krasnostawski Dom Kultury, a od prawie 10 lat jego współorganizatorem stała się Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.

W dotychczasowych konkursach nagrodzone zostały tomiki m.in. takich poetów jak: Maria Józefacka, ks. Alfred Marek Wierzbicki, Marian Janusz Kawałko, Urszula Gierszon, Elżbieta Cichla-Czerniawska, Zbigniew Dmitroca, Eda Ostrowska, Henryk Józef Kozak, Hanka Bondarenko. Dwukrotnie laureatami byli: Jan Henryk Cichosz i Marian Janusz Kawałko. Ciekawostką jest to, że w piętnastej edycji konkursu równorzędne nagrody otrzymali: Elżbieta Cichla–Czerniawska wraz ze Zbigniewem Dmitrocą.

W gronie dotychczasowych laureatów jest trzech profesorów, dwóch księży i dwie aktorki. Nie ma już wśród nas Mariusza Kargula, Mariana Janusza Kawałki i Krzysztofa Konopy. Ci dwaj ostatni byli wyjątkowo związani z konkursem, ponieważ oprócz tego, że byli laureatami, to także jurorami.

Corocznie podczas uroczystości związanej z ogłoszeniem wyników i w trakcie wręczania nagrody promowana jest twórczość i postać patronki Konkursu, co w wielkim stopniu przyczynia się do popularyzacji poetki urodzonej w Krasnymstawie.

Related articles