Wystawa fotografii „ARMENIA 1990 – 92”

Armenia Ryszard Karczmarski

Zapraszamy na wystawę fotografii: „ARMENIA 1990-92” – Ryszard Karczmarski, do chełmskiej Galerii Atelier, która będzie wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi i wystawie malarstwa i rzeźby Oganesa Kazariana.

Wernisaż i spotkanie autorskie odbędzie się 11 marca 2023 r., o godz. 17:00, w siedzibie Galerii w Chełmie, przy ul. Lwowskiej 24.

Armenia Ryszard Karczmarski

„Starożytna kraina Armenii leży w wysokich górach na północ od wielkiej równiny i rzek Mezopotamii. Republika Armenii to kraj z bogatą, a zarazem trudną historią, graniczący obecnie z Turcją, Rosją, Azerbejdżanem i Iranem. To pierwszy kraj który przyjął chrześcijaństwo, może także rościć sobie prawo do tytułu jednej z kolebek kultury człowieka.”

Armenia Ryszard Karczmarski

„Zdjęcia powstały podczas dwóch wyjazdów do Armenii w 1990 – 92 roku. Na zaproszenie artystów z Giumri, organizatorem pierwszego pleneru był Oganes Kazarian obecnie mieszkający w Polsce. To był trudny moment dla tego kraju, dotkniętego trzęsieniem ziemi i konfliktem w Górskim Karabachu. Mimo tego byliśmy tam bardzo serdecznie przyjmowani. Zachwycaliśmy się wspaniałymi widokami, mogliśmy chłonąc niezwykłą kulturę i sztukę tego narodu, a na doznaniach kulinarnych kończąc! Prezentowana wystawa to fragment zdjęć z Armenii jaki ocalał w moim archiwum i jest prezentowana po raz pierwszy.”

Ryszard Karczmarski

Armenia Ryszard Karczmarski

Ryszard Karczmarski

Urodzony w Gdyni 1957. Ukończył studia na UMCS w Lublinie. Członek Foto – Klubu Ziemi Chełmskiej od 1972 r. oraz ZPAF. W latach 2003 – 2017 prezes Okręgu Lubelskiego ZPAF. Pracował jako nauczyciel, a od 1985 – 86 fotograf w Muzeum Ziemi Chełmskiej. W latach 1986 – 2015 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Lwowskiej 26 w Chełmie. Instruktor i mistrz fotografii. Członek stowarzyszenia „POLART” i GRUPY 999.

Armenia Ryszard Karczmarski

Ważniejsze projekty fotograficzne:

„Świat żagli”, „Nocne pejzaże”, „Prawosławie”, „MIEJSCA”, „Dotyk Świata”, „Chełm Miasto”, „Kartki z podróży – Armenia, Tajlansia, Irlandia, Szkocja, Indonezja”, „Polesie – Ukraina 2013 – 17”, „TRZY SONETY – Krym 2013”, „Z pogranicza…”. W 2005 wydał autorski album fotografii wykonanych za pomocą camera obscura „DOTYK ŚWIATŁA”.

Organizator warsztatów i plener fotograficznych, między innymi „Wielkiego formatu” i technik alternatywnych Pizuny – Narol 2013 oraz „SPOTKANIA NA STYKU” Ukraina – Polska 2015 – 2021. Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako twórca i animator kultury odznaczony medalem Gloria Artis.

W 1996 r. otworzył w Chełmie autorską galerię fotografii „GALERIA ATELIER”. Pasjonat fotografii analogowej, kolekcjoner, odtworzył w swoim domu XIX wieczne studio fotografii portretowej. Od 2015 r. działa jako fotograf niezależny.

Armenia Ryszard Karczmarski
Armenia Ryszard Karczmarski
Armenia Ryszard Karczmarski

Related articles