Wystawa chełmianina Adama Puławskiego „Kreską, plamą, barwą” w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie

Zapraszamy na wernisaż i wystawę chełmianina Adama Puławskiego – „Kreską, plamą, barwą” do Krakowa, 8 lutego 2024 r., w Centrum Kultury Podgórza.

Adam Puławski - Kreską, plamą, barwą

8 lutego 2024 r. odbędzie się wernisaż wystawy Adama Puławskiego – „Kreską, plamą, barwą” w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie. Wystawa jest czynna od 6 lutego i potrwa do 29 marca br.

Adam Puławski jest historykiem (dr hab.), ale jego pasją jest też sztuka. Pierwszą wystawę miał w 2016 r. w Galerii Nova w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Rok później wystawiał w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Na tych wystawach dominował rysunek, głównie portrety i autoportrety z 30 letniego dorobku artysty. Kolejne cztery wystawy miał w 2023 r. w Galerii Atelier w Chełmie, Ursynowskim Centrum Kultury ALTERNATYWY, w Szkole Muzycznej w Chełmie oraz w CK-Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Na wystawach tych pokazał portrety i autoportrety powstałe w latach 2020-2023. W Szkole Muzycznej z kolei wystawił 24 portrety przedwojennych Żydów z Chełma w ramach projektu dotyczącego pamięci chełmskiej ludności żydowskiej.

Wystawa w Krakowie zawiera kilkadziesiąt prac, głównie portretów i autoportretów, ale również scenek rodzajowych oraz rysunki bohaterów Sierpnia 80. Autor stosuję różne techniki. Rysuje i maluje ołówkami, kredkami, pastelami, cienkopisami, flamastrami, tuszem i akwarelą. Jego Mistrzami są impresjoniści, postimpresjoniści, fowiści o twórcy tzw. młodych dzikich z lat 80. XX wieku.

Adam Puławski – autor

Chełmianin od urodzenia, z wykształcenia i zawodu historyk specjalizujący się w stosunkach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej, z zamiłowania rysownik i malarz, wychowany na sztuce impresjonistów, post-impresjonistów i przełomu XIX i XX wieku.

Tworzy od kiedy pamięta, jego specjalizacją są portrety, impresjonistyczne, fowistyczne, „młodych dzikich”, z podkreśleniem kreski i barwy, ale także obrazy przestawiające zwierzęta, martwą naturę czy architekturę, wystawiał w Galerii „Nova” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w Chełmie (2016) i Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie (2017), obecna wystawa to portrety głównie rodziny i znajomych powstałe w latach 2020-2023, malowane akwarelą, czasami z użyciem kredki i flamastra.

Wystawa Adama Puławskiego „Kreską, plamą, barwą”

06.02.2024 – 29.03.2024

Centrum Kultury Podgórza w Krakowie
ul. Sokolska 13

Wstęp wolny

Adam Puławski - Kreską, plamą, barwą

Related articles

440 lat - Zamość

440 lat miasta Zamość

Zamość w bieżącym 2020 roku świętuje jubileusz 440-lecia miasta. Zapraszamy po sąsiedzku, bo z Chełma do Zamościa nie jest aż tak daleko, na uroczyste obchody 440 rocznicy miasta Zamość. Pomimo panującej pandemii w całym kraju, […]

Blues na Roztoczu - Pensjonat Hagi

Blues na Roztoczu

„Blues na Roztoczu” to kolejny kameralny koncert organizowany przez Pensjonat HAGI w Horyńcu-Zdroju na Roztoczu Wschodnim. Tym razem bohaterem wydarzenia będzie Antoni Krupa – znany muzyk, kompozytor, dziennikarz i publicysta. Towarzyszyć mu będą Radek Kopeć, […]