Sylwester w Rynku – Krasnystaw

Sylwester - Krasnystaw

Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk zaprasza na Powitanie Nowego Roku 2022 w Rynku Miejskim w Krasnymstawie. Impreza zacznie się około godziny 21:00 i potrwa do 1 w nocy. Zabawę poprowadzi zespół Trio Top. O północy życzenia noworoczne.

Wydarzenie odbędzie się w aktualnie obowiązującym reżimie sanitarnym.

Sylwester - Krasnystaw

Natomiast kilka dni wcześniej, zaraz po świętach, 27 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy do Krasnostawskiego Domu Kultury na Koncert Świąteczny, podczas którego wystąpią: Zespół Kolędniczy „Herody” z Łazor, Kapela Wojciechowska z Wojciechowa oraz działający w KDK – Zespół „Amicus”. Widzowie będą mogli usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i poznać obrzędy ludowe.

Zespół Kolędniczy z Łazor działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Powstał w 1985 roku. Jego założycielami byli Janusz Kusz i Adolf Mucha. Zespół kolęduje głównie na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Regularnie bierze udział w konkursach i przeglądach widowisk kolędniczych. Ostatnie osiągnięcia zespołu to: nagroda „Złoty Toruń” na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej (2020), I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Grup Kolędniczych w Lublinie (2020, 2021), III miejsce w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej (2021). Skład zespołu stanowią: Janusz Kusz (Żyd), Józef Kusz (Herod),  Józef Cudziło (Dziad), Józef Krasny (Kapitan), Artur Siek (Feldmarszałek), Michał Ryczko (Anioł), Dawid Paszko (Żołnierz), Rafał Kusz (Żołnierz), Przemek Przytuła (Śmierć), Arek Przytuła (Diabeł), Tadeusz Papież (Kapela), Jan Gumiela (Kapela).

Kapela Wojciechowska powstała w oparciu o tradycję ludowego muzykowania i brzmienie orkiestr dętych. Pierwszy skład wojciechowskich muzykantów, w formule szerszej niż skrzypce z bębenkiem jednostronnym, uformował się w 1926 roku. Obecnie tworzą ją: Stanisław Mirosław (baraban), Leszek Mirosław (klarnet, saksofon), Andrzej Kędzierski (trąbka) i Leszek Iwaniak (harmonia, puzon). Kapela uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, tworząc oprawę muzyczną uroczystości na wszystkich szczeblach samorządu. Zespół gościł na Dożynkach Prezydenckich w Spale / Warszawie, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Instrumentalnego „Griežynė” w Wilnie czy wielokrotnie uczestniczy na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (laureat Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty). Repertuar wojciechowskich muzyków stanowią tradycyjne z Powiśla Lubelskiego: oberki, polki, podróżniaki, sztajerki, sztajery – mazury, walczyki.

Krasnostawski zespół wokalny „Amicus” powstał w 2004 roku. W tym okresie wziął udział w ponad 200 koncertach w Polsce i zagranicą. Otrzymał szereg nagród na festiwalach i przeglądach. Od 2017 roku „Amicus” działa przy Krasnostawskim Domu Kultury i jest prowadzony przez Monikę Pohl. Zespół jest autorem cieszącego się dużym uznaniem publiczności musicalu „Kraina lodu w Krasnymstawie”. Śpiewa w nim m.in. finalista programu The Voice Kids – Bartek Żurek.

Related articles