Spektakl „Margules. Nieobecność”

19 września 2023 r. o godz. 19:00 zapraszamy do Krasnostawski Domu Kultury – Krasnystaw, na spektakl „Margules. Nieobecność” w wykonaniu aktorów Sceny InVitro w ramach programu Teatr Polska.

Spektakl "Margules. Nieobecność" - Krasnystaw

19 września 2023 r. o godz. 19:00 zapraszamy do Krasnostawski Domu Kultury – Krasnystaw, na spektakl „Margules. Nieobecność” w wykonaniu aktorów Sceny InVitro w ramach programu Teatr Polska. Bilety w cenie 30 zł (25 zł ulgowy i Karta Dużej Rodziny) do kupienia w kasie KDK na www.bilety.krasnystaw.pl

Czy komuś z Was znane jest nazwisko Margules? Ludwik Margules? Brzmi obco, egzotycznie, nie po polsku. Tymczasem w Meksyku, każdy kto otarł się o teatr kojarzy go z Polską i największymi reformatorami teatru współczesnego, wymieniając na jednym oddechu w szeregu tak rozpoznawanych twórców polskich, jak Kantor czy Grotowski.

Ludwik Margules to Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Teatralnego, założyciel szkoły teatralnej El Foro Teatro Contemporaneo, Laureat Meksykańskiej Narodowej Nagrody Nauki i Sztuki w 2003 roku – najwyższego odznaczenia państwowego w Meksyku przyznawanego twórcom. Kolejne jego realizacje teatralne dzieliły publiczność na tych którzy już je widzieli i tych, którzy jeszcze ich nie widzieli. Zmarł w 2006 roku.
Wszystkie wielkie nazwiska współczesnego meksykańskiego teatru i filmu uważają Margulesa za artystę, który ma gigantyczny wpływ na ich rozwój. Reżyser Alejandro Inarritu, laureat wielu Oskarów za takie filmy jak „Birdman”, czy „Zjawa” nazywa Margulesa swoim najważniejszym mentorem i nauczycielem.

Do dzisiaj polska krytyka teatralna i polscy historycy teatru nie zauważyli obecności Margulesa na mapie teatralnej świata. Nasz spektakl jest wynikiem ekspedycji zrodzonej z potrzeby umieszczenia tego wybitnego twórcy w należnym mu miejscu.

Sztuka „Margules. Nieobecność” w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego połączona video reportażem nakręconym w Meksyku tworzy spektakl emocji i wzruszeń, który na długo zapadnie w pamięć publiczności.

Postacią szczególną w spektaklu jest Śmierć grana przez Annę-Maria Sieklucka (znaną z serii „365 dni”). Ma władzę nad bohaterami, niekiedy porusza nimi jak marionetkami, chociaż nie widać żadnych sznurków. Kim tak naprawdę jest? W jednej ze scen pyta tytułowego Margulesa: „Czy wierzysz w duchy?” „Gadam ze śmiercią. Mam nie wierzyć?”- odpowiada bohater. Kim był Ludwik Margules, reżyser polskiego pochodzenia tworzący w Meksyku? Przekonacie się już 19 września w Sali Widowiskowej KDK.

REALIZATORZY:

 • SCENARIUSZ i REŻYSERIA:
 • Łukasz Witt – Michałowski na podstawie sztuki Artura Pałygi „Margules. Nieobecność” i książki Rodolfo Obregona „Ludwik Margules Wspomnienia”

WYSTĘPUJĄ:

 • Marta Bartczak, Klaudia Cygoń, Anna-Maria Sieklucka, Jarosław Tomica, Michał Barczak, Kamil Drężek, Héctor Hugo Peña.
 • REŻYSERIA SCEN MEKSYKAŃSKICH: Dana Stella Aguilar
 • CHOREOGRAFIA: Wojtek Kaproń
 • OPRACOWANIE MUZYCZNE: Piotr Bańka
 • ZDJĘCIA: Grzegorz Filipiak
 • MONTAŻ: Piotr Mleko Miłkowski, Bart Wolniewicz
 • PRODUKCJA AUDIOWIZUALNA SCEN MEKSYKAŃSKICH: Carlos Montaño
 • ELEMENTY SCENOGRAFICZNE: Kamil Filipowski
 • ŚWIATŁO: Marcin Kowalczuk
 • WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA: CONJURO TEATRO

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego . Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Teatr Polska to inicjatywa mającą na celu zapewnienie dostępu do wysokiej jakości spektakli teatralnych mieszkańcom mniejszych miejscowości. Jego głównym celem jest popularyzacja i upowszechnianie sztuki teatralnej, a także eliminowanie barier ekonomicznych w dostępie do tej formy kultury, zwłaszcza w obszarach oddalonych od ośrodków teatralnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Spektakle prezentowane w ramach projektu Teatr Polska mają planowaną datę od 1 września do 30 listopada 2023 roku.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Related articles