Spektakl „Manhattan” w ramach Teatr Polska w KDK

Spektakl "Manhattan" - Krasnostawski Dom Kultury

Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na czwarty spektakl w ramach programu Teatr Polska. Po raz drugi w Krasnymstawie zagości teatr tańca – 20 października 2020 r. o godz. 18:00 i 20:30 wystąpią tancerze z Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK ze spektaklem „Manhattan”.

Bomba atomowa to najpotężniejsza broń, jaką stworzył człowiek. Jej siła sprawia, że w bliskim otoczeniu eksplozji materia przepada. Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby „little boy” na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam „Projekt Manhattan” zaś wywołał początkową falę euforii (po kapitulacji Japonii), potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.

Twórczynie poszukują inspiracji w przeciwległych doświadczeniach: w brutalności i kruchości, w cierpieniu i pięknie. Szukają piękna utopii w rzeczywistości spirali przemocy, z której trudno się wyrwać. Dziś coraz trudniej wyznaczyć linię między rzeczywistościami wojny i pokoju, w jaki sposób więc przejmować się sprawami, na które nie mamy żadnego wpływu? W przedstawieniu artystki podejmują szereg pytań, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy zawsze da się powiedzieć, kto atakuje i kto jest ofiarą? Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed wyprodukowaniem tego, co wyprodukować potrafi? Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją przemocy? Czy zwycięstwo musi być totalne?

Spektakl został wyróżniony jako najlepszy spektakl teatru tańca w sezonie 2019/2020, w ankiecie stworzonej przez Miesięcznik Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2019/2020”.

„Manhattan podkreśla potencjał Danieli Komędery-Miśkiewicz – to zjawiskowa tancerka ze słusznymi aspiracjami do tworzenia choreografii. „Manhattan” utwierdza mnie też w docenieniu osobowości scenicznej Dominiki Wiak, po jej odmiennych kreacjach w Dobrym wychowaniu Agaty Moląg, Rozkoszy Jakuba Lewandowskiego i We_selle Wojciecha Mochnieja.”Anna Królica

„Manhattan Dominiki Wiak i Danieli Komędery-Miśkiewicz, z tajemniczo wciągającą, budującą dramaturgię, graną na żywo muzyką Aleksandra Wnuka i Michała Lazara (W/L DUO), świat przed/po katastrofie wydaje się w sobie podzielony: uwodzący przed, przerażający po.”Jadwiga Majewska

„Szczególne wrażenie zrobił na mnie Manhattan (T. Rozbark) Danieli Komędery-Miśkiewicz i Dominiki Wiak. Porażająca precyzja tej efektownej opowieści o nuklearnej zagładzie przypomina o zagrożeniach wpisanych w cywilizacyjny postęp oraz o paradoksie zniszczenia dokonywanego w imię pokoju. A także o atomowej fali popkulturowych przetworzeń, która porywa ze sobą największą nawet grozę.”Dominik Gac

Spektakl "Manhattan" - Krasnostawski Dom Kultury

Młodzi na scenę | „Manhattan” | premiera 1 września 2019
Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak,
Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO),
Projekcja wideo: Natan Berkowicz,
Reżyseria światła: Paweł Murlik,
Gość specjalny: Adam Tyson Cisowski,
Projekt plakatu, ulotki: Aleksander Joachimiak,
Zdjęcia promocyjne: Dominik Więcek,
Produkcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK.
Zrealizowano w ramach programu Młodzi na scenę Teatru ROZBARK oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa przyznanego Dominice Wiak. Współfinansowanie ze środków Miasta Bytom.
Współpraca: Living Space Theater.

MŁODZI NA SCENĘ

W 2018 r. Teatr ROZBARK uruchomił nowy program rezydencyjny, „Młodzi na scenę”. Program ma na celu wsparcie artystów reprezentujących szeroko rozumiany teatr tańca i ruchu w przygotowaniu premierowego spektaklu. Przeznaczony jest dla artystów indywidualnych, którzy nie ukończyli 35. roku życia, oraz zespołów bez stałego dostępu do sceny (w przypadku zespołów przynajmniej połowa twórców musi być poniżej 35. roku życia). Teatr ROZBARK jest współproducentem spektakli, które powstaną w ramach programu. W trakcie pierwszej edycji wpłynęło 27 zgłoszeń, z których wybraliśmy 2 propozycje: smell.me.ordinary piece Company HAA & ODD (prem. 18 maja 2019) oraz Manhattan Dominiki Wiak & Danieli Komędery-Miśkiewicz (planowana prem. 1 września 2019).

Spektakl grany w ramach trasy TEATR POLSKA organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Bilety w cenie 20 zł (15 zł ulgowy, 10 zł KDR) do kupienia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl
Spektakl odbędzie się w obowiązującym aktualnie reżimie sanitarnym.

Related articles