„Sól i Papier” w Galerii Atelier

Sól i Papier - Galeria Atelier

Galeria Atelier zaprasza na wernisaż wystawy fotografii „Sól i Papier”, oraz spotkanie autorskie z Romanem Krawczenko, w najbliższy piątek 4 marca, o godz. 18, w siedzibie Galerii Atelier w Chełmie, przy ulicy Lwowskiej 24. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 25 marca 2022 r.

Papier solny

Drukowanie soli odnosi się do tak zwanych procesów POP (Printing-Out-Process), gdy pożądany obraz pojawia się pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Oczywiście zmienia się po spłukaniu i utrwaleniu, ale nieznacznie, co pozwala kontrolować jego gęstość podczas drukowania. Proces ten został wymyślony przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku, ale charakterystyczny czerwonobrązowy odcień, bogate przejścia tonalne i właściwości archiwalne nadal przyciągają fotografów i kolekcjonerów do jednego z pierwszych procesów fotograficznych.

Sól i Papier - Galeria Atelier

Wysokiej jakości papier akwarelowy impregnowany jest roztworem chlorku amonu z dodatkiem żelatyny i dwuchromianu potasu. Po wyschnięciu w czerwonym świetle nakłada się na nią roztwór azotanu srebra, papier staje się światłoczuły. Negatywu i papier umieszcza się w ramce do drukowania kontaktowego i jest oświetlana światłem słonecznym. Dalej – mycie, utrwalanie, ponowne mycie i suszenie. Po wyschnięciu nadruku jest pokryta cienką warstwą naturalnego wosku. To nadaje mu lekki połysk, dodaje kontrastu i zwiększa jego archiwalne właściwości.

Do tej pory oferuję Państwu odbitki solne z negatywów papierowych autora. Na każdym wydruku podpis ołówkowy z nazwą zdjęcia. Co więcej, każdy z nich jest wyjątkowy ze względu na całkowicie ręczną pracę.

Sól i Papier - Galeria Atelier

Roman Krawczenko

ur. w 1957 r., fotografik, historyk, dziennikarz. Jest artystą tworzącym fotografie techniką ambrotypii. Odtwarzając tę XIX-wieczną technikę, jest jednym z nielicznych artystów w Polsce używających tej unikalnej technologii tworzenia fotografii na szkle. Ambrotypia jest na tyle elitarna, że zajmuje się nią jedynie około stu artystów na świecie. Krawczenko na swoich ambrotypiach w czarodziejski sposób przedstawia współczesną Polskę i Polaków. Jego prace były wielokrotnie prezentowane w Polsce i w Ukrainie. Wystawy i warsztaty przyciągają wielu młodych fotografików, a dorobek artysty jest już doskonale znany i doceniany przez fotografików i kolekcjonerów na świecie.

Krawczenko tworząc w Polsce w ciągu ostatnich lat wypracował własną metodę fotografowania, a co najważniejsze przekazał tę wiedzę i umiejętności młodym polskim fotografikom. Dlatego bez przesady można powiedzieć, że dzięki niemu tworzy się w Polsce nowa szkoła fotografii ambrotypicznej. Warto dodać, że Krawczenko będąc mieszkańcem Krymu, był nieformalnym ambasadorem kultury polskiej – zaaranżował w Bakczysaraju ekspozycję poświęcona Adamowi Mickiewiczowi i Sonetom Krymskim. Organizował liczne plenery fotograficzne dla polskich fotografików.

Sól i Papier - Galeria Atelier

Wystawa Fotografii „SÓL I PAPIER”

Roman Krawczenko

Wernisaż i spotkanie autorskie
4 marca 2022r., godz. 18

Kurator wystawy – Ryszard Karczmarski
tel. 602 559 866

Galeria Atelier Chełm, ul. Lwowska 24
Wystawa czynna do 25 marca 2022 r.

Sól i Papier - Galeria Atelier

Related articles