Obrazy Metafor. Wewnętrzny Świat Fotografii

Galerii Atelier w Chełmie zaprasza na kolejną wystawę fotografii. Tym razem „Obrazy Metafor. Wewnętrzny Świat Fotografii” – Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Wernisaż odbędzie się 24 sierpnia, o godz 18:00, w siedzibie Galerii, przy ul. Lwowskiej 24. Wystawa dostępna w terminie 24 sierpnia – 15 września 2022. Wstęp wolny.

Metafory. Wewnętrzny Świat Fotografii | Galeria Atelier

OBRAZY METAFOR – Kamil Myszkowski

„Metafory. Całe życie z fotografią” – taki tytuł książki widnieje na jednym ze zdjęć z serii „Obrazy metafor”. Ten tytuł może być również mottem dla działalności naszego duetu, ponieważ fotografia stała się dla nas życiem i dzięki niej możemy się realizować. Wybór grzbietu książki był świadomym podkreśleniem fotograficznej drogi, którą codziennie przechodzimy.

Fotografia jest nieograniczonym polem do popisu, daje nieskończenie wiele możliwości (mam na myśli nie tylko fotografowanie, ale i uczenie, oglądanie czy prezentowanie zdjęć i rozmawianie o nich). Jest specyficzną wolnością, z której jednak trzeba nauczyć się korzystać. Nabycie wiedzy
pozwala nam przy pomocy aparatu fotograficznego odnajdywać inne rzeczywistości.

Właśnie odnajdywaniem nowych światów była w gruncie rzeczy praca nad cyklem fotografii „Obrazy metafor”. Wspólnie z Krzysztofem rozpoczęliśmy podróż od poznania szczególnej mapy, drogowskazu lub wręcz przewodnika w postaci publikacji Bernda Stieglera „Obrazy fotografii.
Album metafor fotograficznych”. Ta książka, która zawiera w sobie ponad pięćdziesiąt haseł odnoszących się do metaforycznego ujęcia fotografii, stała się inspiracją do niezwykle wymagającej reżyserskiej pracy nad zdjęciami. Staliśmy się kreatorami światów, aktorami na ich scenach,
owładniętymi licznymi wizjami pochodzącymi z połączonych umysłów.

W tym projekcie skupiliśmy się na samym medium – to fotografia jest tu głównym bohaterem, ale również metodą realizacji pracy twórczej. André Kertész zwracał uwagę na to, że aparat fotograficzny jest narzędziem, dzięki któremu można nadać sens wszystkiemu co nas otacza,
skorzystaliśmy więc z jego możliwości i zbudowaliśmy metaforyczne połączenia między symbolami a rzeczywistością.

Ważny był dla nas również sam proces – twórczy szał, w który wpadaliśmy, jak improwizowany występ performerów, tancerzy lub aktorów. Gdy jeden zaczynał myśl, drugi ją kończył i wspólnie dobieraliśmy rekwizyty. Powstałe w ten sposób połączenie zaowocowało wykształceniem w pełni
nowego sposobu widzenia – zaskakującego nawet dla nas samych.

Pragniemy więc zaprosić na wystawę, która jest także po części dokumentacją szczególnego spektaklu. Przenieście się razem z nami w świat metafor fotograficznych zaproponowanych przez Stieglera. Może wspólnie odkryjemy kolejne?

Kamil Myszkowski

WEWNĘTRZNY ŚWIAT FOTOGRAFII – Krzysztof Szlapa

„Wewnętrzny świat fotografii” Zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED, Smiena – to kolejni bohaterowie drugiej odsłony cyklu fotograficznego pt. „Obrazy metafor”.

Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie – powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.

Wystawa „Obrazy metafor II” to druga część rozpoczętej w roku 2018 serii fotografii przedstawiającej martwe natury artefaktów fotograficznych. Całość została zainspirowana dziełem Bernda Stieglera pt „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych” i stanowi luźną
interpretację wizualną poszczególnych rozdziałów w.w. książki. Nowością w drugiej odsłonie jest uzupełnienie spisu treści o własne metafory, a także wyjście poza fotografię w stronę obiektu, instalacji i dźwięku.

Krzysztof Szlapa

Metafory. Wewnętrzny Świat Fotografii | Galeria Atelier

Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa to duet artystów fotografików, zaangażowany w upowszechnianie fotografii artystycznej w regionie. Owocem ich współpracy są takie działania jak: warsztaty edukacyjne, spotkania dyskusyjne „Herbata i Fotografia” oraz wystawy fotograficzne.

Kurator galerii: Ryszard Karczmarski
tel. 602 559 866

Obrazy Metafor. Wewnętrzny Świat Fotografii – Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa
21 sierpień – 19 wrzesień
Galeria Atelier – ul Lwowska 24, Chełm

Related articles