„Moja wojna” – DKF REWERS dla Ukrainy

Moja wojna - DKF REWERS

W najbliższy czwartek, 31 marca o godz.18:00, w ramach DKF Rewers w chełmskim kinie „Zorza” zapraszamy na pokaz specjalny ukraińskiego filmu, dokumentu pt. „Moja wojna” w reż. Maszy Kondakowej. Cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – „Pomoc Ukrainie”.

Moja wojna – reż. Masza Kondakowa

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena).

Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną.

Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

Moja wojna - DKF REWERS

DKF REWERS – „Moja wojna”, reż. Masza Kondakowa
Centrum Kultury Filmowej „Zorza”
31 marca 2022 r. – czwartek, godz. 18:00 – 21:00

Warto nadmienić, że cały dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej „Pomoc Ukrainie”.
Bilety w cenie 10 zł, na stronie CKF Zorza: https://zorza.chelm.pl/film/dkf-rewers-moja-wojna

Dyskusyjnego Klubu Filmowego REWERS

Początki powstania DKF „REWERS” sięgają października 2009 roku, kiedy po raz pierwszy Chełmski Dom Kultury postanowił powrócić do tej niezwykłej formy spotkań z kinem niekomercyjnym. Starsi kinomani dobrze pamiętają, kiedy to w latach 80-tych i 90-tych sale chełmskich kin (zarówno „Zorza”, jak i „Kultura”) podczas seansów DKF bywały wypełnione do ostatniego miejsca. Dla wielu była to jedyna możliwość, by zobaczyć filmy, które w telewizji nie miały szans na emisję, można było również spotkać się z aktorami czy reżyserami lub po prostu w miłej atmosferze wymienić swoje opinie. DKF przyjął nazwę „Rewers” od czarnej komedii Borysa Lankosza, która już 6 lutego 2011 zainaugurowała działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego REWERS w Chełmskim Domu Kultury.

Related articles

Benefis Edmunda Fladrzyńskiego

Benefis Edmunda Fladrzyńskiego

W Galerii Atelier w czwartkowy wieczór (30 stycznia 2020 r.) odbył się wyjątkowy benefis. Wernisaż Edmunda Fladrzyńskiego z okazji otwarcia wystawy fotograficznej pt. „Fotografie”. Wystawa jest ekspozycją jubileuszową 50-lecie pełnienia funkcji Prezesa Foto Klubu Ziemi […]