Maratony Kresowe w Olecku wygrali Litwini

Maratony Kresowe - Olecko

Maratony Kresowe w drugim wyścigu sezonu 2021 przeniosły się do województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zawodnicy rywalizowali w nieformalnej stolicy Mazur Garbatych – Olecku. Główny dystans Maraton wygrał aktualny mistrz Litwy Sarunas Paceviciusr (Sprint- rowery.pl – KSM Gaja). Wśród kobiet zwyciężyła zaledwie piętnastoletnia Aiste Butautaite, koleżanka klubowa i rodaczka Sarunasa.

Zawodnicy startowali z oleckiego zespołu sportowo – rekreacyjnego, który znajduje się w zabytkowym parku. Miasto ma do dyspozycji doskonałą bazę sportową i często bywa określane jako sportowa stolicą Mazur. W 2015 roku Olecko otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Sportu.

Autorami trasy wyścigu byli oleccy rowerzyści, którym przewodzi Mariusz Naruszewicz. Dzięki temu zostały wykorzystane wszystkie walory okolicznych terenów. Znalazły się na niej charakterystyczne dla tych terenów pofałdowane szutry. Szersze drogi przeplatały się z wąskimi przecinkami leśnymi, znalazł się odcinek biegnący po nasypie nieczynnej kolei. Najwięcej adrenaliny i radości z jazdy przysporzyły zawodnikom przede wszystkim ciekawe single poprowadzone m.in. nad brzegami Jeziora Sedraneckiego.

Zdecydowane zwycięstwo na dystansie Maraton odniósł Sarunas Pacevicius, który w ten sposób powetował sobie pechowy poprzedni występ w Olecku. Wówczas prowadził zdecydowanie jeszcze kilkaset metrów przed metą. Na skutek defektu roweru musiał biec do mety i został przeciągnięty przez dwóch rywali na ostatnich kilkudziesięciu metrach… Piotr Krysiewicz (MISTRAL Radio Białystok) podobnie jak rok temu był drugi, zaś trzecie miejsce zajął Konrad Panglisz (UKS Wygoda Białystok). Ubiegłoroczny triumfator cyklu Maratonów Kresowych Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl) tym razem musiał się zadowolić lokatą tuż za podium.

W Peleton CST Półmaratonie swoje pierwsze zwycięstwo odniósł Waldemar Sadowski (Zabłudów Team). Jest to ogromy sukces 41-letniego zawodnika, który jako kolejny udowadnia, że “pesel” nie ma dużego znaczenia jeśli chodzi o uzyskanie satysfakcjonującego wyniku. Przygodę z amatorskim ściganiem rozpoczął w roku 2015. Debiutancki wyścig ukończył na 201. miejscu… Na wygraną musiał czekać do 75. starcie w Maratonach Kresowych. Jak powiedział na podium, wygrana to efekt ciężkich treningów i zrzucenia zbędnych kilogramów.

Drugie miejsce zajął Mariusz Demianiuk (AGR Podlasie), dla którego było to powtórzenie największego sukcesu w historii 44 startów w cyklu Maratony Kresowe. Poprzednio na drugim stopniu podium stał w roku 2018 także w Olecku. Trzecie miejsce zajął 17-latek z Białegostoku Stanisław Kuna, reprezentujący drużynę Dabarti Team.

Wśród kobiet wygrała zaledwie piętnastoletnia Aiste Butaitaite (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja). Obok niej na podium stanęły zawodniczki, które powtórzyły lokaty z otwierającego sezon wyścigu w Wasilkowie. Drugie miejsce zajęła Edyta Kryńska (Dabarti Team), zaś trzecia była Katarzyna Salik (MTB Augustów Team).

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich. Zawsze przed Maratonem i Półmaratonem startują młodzi zawodnicy. Punktualnie o 10:00 wystartowali najmłodsi w wieku do lat 6 na dystansie HurtowniaZabawek.pl Mikro Biciklo. W tym wyścigu nie są ważne lokaty, czasy czy punkty. Dlatego bez względu na miejsca na mecie, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody od sponsora wyścigu Hurtowni Zabawek Biały z Białegostoku.

Dla dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7 – 12 lat dedykowany jest wyścig Mini. W Olecku jego uczestnicy mieli do pokonania dość wymagającą trasę o długości 8 km. Na podium stanęli reprezentanci Sokółki, Suwałk i Prostek. Wygrał Michał Dereszkiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół), miejsce drugie zajął Filip Chmielewski (MTB Suwałki), trzeci był Bartosz Maciorowski (MTB Prostki). Rywalizację wśród dziewczynek zdominowały podopieczne trenera Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB Ełk Prostki. Maja Kateszczenko i Laura Szulińska zajęły odpowiednio dwa czołowe miejsca, trzecie miejsce wywalczyła Anna Jelska (West Rock Bike Team)

Razem z Mini odbywa się wyścig Fit. Startują w nim Młodzicy i początkujący zawodnicy. najszybszy w Olecku był Cimaszewski Oskar (UKS Wygoda Białystok) . Wśród pań bezkonkurencyjna była Milena Tarasewicz (UKS Wygoda Białystok)

Współorganizatorem wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejne wyścigi Maratony Kresowe przeniosą się na Lubelszczyznę na intensywny weekend na powitanie lata. 19 czerwca na mapie wyścigów MTB zadebiutują Wojsławice, zaś dzień później kolarze przeniosą się do sąsiedniej Żmudzi. W obu miejscowościach na uczestników czekają zarówno atrakcyjne trasy, jak dodatkowe atrakcje z koncertami na żywo.

Wyniki Maratonu Kresowego w Olecku (2021-06-06)