Maratony Kresowe rozpoczęły XVI sezon – Białystok

Maratony Kresowe rozpoczęły w Białymstoku 16. sezon etapem jazdy indywidualnej na czas (XCT). W głównych wyścigach najszybsi byli Nikola Gliniecka (SUPERIOR ZATOR) i Wiktor Gindorowicz (Milsport).

Maratony Kresowe Białystok

Maratony Kresowe rozpoczęły w Białymstoku 16. sezon etapem jazdy indywidualnej na czas (XCT). W głównych wyścigach najszybsi byli Nikola Gliniecka (SUPERIOR ZATOR) i Wiktor Gindorowicz (Milsport). W zawodach wzięło udział 300 rowerzystów, w tym reprezentacja narodowa Litwy.

Areną zmagań był białostocki Las Pietrasze. który oferuje bardzo urozmaicony teren. Trasa miała charakter interwałowy. Praktycznie nie było płaskich odcinków. Było sporo ciekawych singli i podjazdów o różnym stopniu nachylenia.

Jazda indywidualna na czas bywa nazywana “etapem prawdy”. O wyniku decydują jedynie umiejętności zawodników, gdyż nie mogą oni jechać na kole rywali czy naśladować tego jak inni pokonują zakręty lub inne przeszkody terenowe. Trzeba także umiejętnie rozłożyć siły na cały dystans. Na rowerzystów czekały cztery wyścigi oraz rywalizacja dla przedszkolaków. Dzieci w wieku do 12 lat zmierzyły się dystansem 5 kilometrów. Młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze rywalizowali w wyścigu FIT z rundą o długości 12-tu kilometrów. Jak zawsze najwięcej zawodników wybrało Półmaraton, który w Białymstoku liczył 24 kilometry. Maratończycy zmierzyli się z trzema rundami, dystansem 36 kilometrów i około 650 metrów przewyższenia.

Na dystansie Maraton pierwsze cztery miejsca zajęli najlepsi zawodnicy ubiegłorocznej klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Wiktor Gindorowicz (Milsport Team), który wyprzedził Sarunasa Paceviciusa (Lithuanian National Team) i Marcina Zawadzkiego (MTB Rosti).

Dla Pań głównym dystansem na Maratonach Kresowych jest Półmaraton. Klasą dla siebie była niezwykle uzdolniona siedemnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Superior Zator), która pokonała Magdalenę Sokół (Milsport) i Julię Gilewską (UKS Wygoda). Wśród panów na tym dystansie najszybszy był Mikołaj Szeliga reprezentujący w tym roku Warszawski Klub Kolarski.

W wyścigu FIT adresowanym przede wszystkim do kategorii Młodzik najlepsi okazali się Anna Supińska (MTB EŁK Prostki) i Mikołaj Pyżewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach. Na dystansie Mini zwyciężyli Hanna Banaszek (M2 MTB Wasilków) i Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach).

Wyniki – Jazda Indywidualna na Czas (XCT) – Białystok

Maraton (mężczyźni):
1. Wiktor Gindorowicz (Milsport Team) – 1:17:50
2. Sarunas Pacevicius (Lithuanian National Team) – 1:18:09
3. Marcin Zawadzki (MTB Rosti) – 1:20:27

Półmaraton (kobiety):
1. Nikola Gliniecka (Superior Zator) – 1:01:36
2. Magdalen Sokóła (Milsport Team) – 1:06:27
3. Julia Gilewska (UKS Wygoda Białystok) – 1:08:03

Półmaraton (mężczyźni):
1. Mikołaj Szeliga (Warszawski Klub Kolarski) – 51:58
2. Maksymilian Wierzbicki (MTB Ełk Prostki) – 53:55
3. Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) – 54:06

FIT (kobiety):
1. Anna Supińska (MTB EŁK Prostki) – 34:31
2. Oliwia Brylińska (MTB Suwałki) – 37:41
3. Ewelina Jarząbska (M2 MTB Wasilków) – 39:37

FIT (mężczyźni):
1. Mikołaj Pyżewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 29:24
2. Bartosz Maciorowski (MTB Ełk Prostki) – 29:46
3. Stanisław Wierzbicki (CSS Kurpie) – 31:18

Mini (dziewczynki):
1. Hanna Banaszek – M2 MTB Wasilków) – 16:08
2. Zuzanna Borkowska – MTB Suwałki) – 16:38
3. Małgorzata Dębska – MTB Suwałki) – 16:49

Mini (chłopcy):
1. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 10:48
2. Antoni Sawicki (UKS Wygoda Białystok) – 11:50
3. Aleksander Bryliński (MTB Suwałki) – 11:59

Mini (dziewczynki):
1. Hanna Banaszek (M2 MTB Wasilków) – 16:08
2. Zuzanna Borkowska (MTB Suwałki) – 16:38
3. Małgorzata Dębska (MTB Suwałki) – 16:49

Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Białystok. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami są Sklepy Rowerowe Peleton, Garmin, Dobre Sklepy Rowerowe, Fenwicks i Domni.pl.

Więcej informacji i pełne wyniki na stronie Maratonów Kresowych: www.maratonykresowe.pl

Maratony Kresowe Białystok

Related articles