Maratony Kresowe – Déjà vu w Siemiatyczach

Maratony Kresowe - Siemiatycze

Maratony Kresowe wystartowały znad malowniczego zalewu w Siemiatyczach na Podlasiu już po raz siódmy. O tym, że jest to szczęśliwa liczba, zostali zapewne utwierdzeni zwycięzcy wyścigu Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i Ula Paska Paska Ula (GRZMOT Podlasia).

Ubiegłoroczny Maraton Kresowy w Siemiatyczach został uznany w posezonowej ankiecie za wyścig roku 2020. Tegoroczna edycja ponownie dostarczyła uczestnikom ekstremalnych wrażeń i na pewno zostanie zapamiętana na długo. Dla maratończyków kresowych była to najtrudniejsza przeprawa w sezonie. Wymagająca, interwałowa trasa, a przede wszystkim deszcz, przenikliwy chłód i błoto na trasie były sprawdzianem charakteru zawodników. Kolarze, którzy startowali w Siemiatyczach rok temu przeżyli déjà vu. Pogoda była tak samo nieprzychylna rowerzystom jak sezon wcześniej. Stało się to poniekąd tradycją siemiatyckich wyścigów, gdyż większość dotychczasowych edycji odbyła się w deszczu.

Wielu zrezygnowało już przed startem. Jednak ci którzy podjęli wyzwanie i dojechali do mety, kończyli wyścig z ogromną satysfakcją.

„Zgłaszam wniosek formalny o zmianę pogody w Siemiatyczach. Bo jak tak będzie następnym razem, to nie jadę. Jak bardzo chciałem zejść z roweru po pierwszym okrążeniu, to tylko ja wiem. Ale nie zszedłem, jechałem dalej i wjechałem na metę wyścigu. Dziś jestem z tego bardzo zadowolony.”

Dariusz Szypulski

W tych trudnych warunkach w wyścigu głównym na dystansie Maraton zwyciężył zdecydowanie Szymon Pomian z Białegostoku. Trzy minuty do zwycięzcy stracili Sarunas Pacevicius (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) oraz dziwiętnastoletni Konrad Panglisz z drużyny UKS Wygoda Białystok. Jednak na finiszu szybszy okazał się bardziej doświadczony trzydziestolatek z Litwy.

Dla kobiet główny wyścig odbył się na dystansie Półmaraton, który w SIemiatyczach liczył 36km. Podobnie jak rok temu zwyciężyła Ula Paska (Grzmot Podlasie). Ponad dwie minuty straciła szesnastolatka z Litwy Aiste Butaite (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) Jako trzecia linię mety przekroczyła o rok starsza od niej Zofia Rowińska z drużyny MTB Suwałki.

Wśród mężczyzn pierwszą wygraną w historii swoich startów w Maratonach Kresowych odniósł rewelacyjny szesnastolatek z Suwałk – Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Po przekroczeniu mety powiedział, że lubi takie trudne warunki: deszcz, zimno i wiatr. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (MILSPORT Team), zaś na trzecim miejscu finiszował zwycięzca z Tykocina Waldemar Sadowski (Zabłudów Team).

„Człowiek jest mokry do majtek, zziębnięty do kości, a ma 100% frajdy z jazdy. Kocham takie Maratony Kresowe MTB i tę trasę”

Marzena Kordala Kidrycka – Sami Swoi

Maratony Kresowe są wyścigami dla wszystkich. Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Deszcz i zimno spowodowały, że tym razem wyścig ukończyło zaledwie pięcioro przedszkolaków. Zaledwie tydzień wcześniej w Tykocinie na starcie stanęło sześć razy więcej dzieci.

Wyścig Mini dla dzieci 7 – 12 lat liczył w Siemiatyczach siedem kilometrów. Wśród chłopców wygrał Michał Dereszkiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół), zaś wśród dziewczynek Laura Swajda z Siemiatycz. W wyścigu FIT dla młodzików i początkujących kolarzy najszybsi byli zawodnicy UKS Wygoda Białystok Jakub Łukaszewicz i Zuzanna Marecka.

Maraton Kresowy – Siemiatycze

Maraton (mężczyźni)

 1. Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier 02:16:24
 2. Pacevicius Sarunas (Sprint-rowery.pl – KSM Gaja 02:19:38
 3. Panglisz Konrad (UKS Wygoda Białystok 02:19:38
 4. Arciszewski Paweł (Start Białystok 02:23:17
 5. Mandziak Adam (GKK Peleton Okszów 02:32:11

Peleton CST Półmaraton (kobiety)

 1. Paska Ula (GRZMOT Podlasia) – 2:00:33
 2. Butautaite (Aiste Sprint-rowery.pl – KSM Gaja) – 2:02:23
 3. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) – 2:03:05
 4. Salik Katarzyna (AUGUSTÓW MTB TEAM) – 2:04:10
 5. Citko Katarzyna (Rosti MTB Team) – 2:14:27

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni)

 1. Szeliga Mikołaj (MTB SUWAŁKI) – 1:36:19
 2. Bojarczak Dawid (MILSPORT Team) – 1:37:02
 3. Sadowski Waldemar (Zabłudów TEAM) – 1:37:07
 4. Bernacki Kacper (Uzdrowisko Supraśl) – 1:37:21
 5. Ugniewski Mariusz (Timbud Team) – 1:37:39

Wyścig Fit (kobiety)

 1. Marecka Zuzanna (UKS Wygoda Białystok) – 38:56
 2. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) – 38:58
 3. Gościńska Ewelina (MTB SUWAŁKI) – 43:02

Wyścig Fit (mężczyźni)

 1. Łukaszewicz Jakub (UKS Wygoda Białystok) – 37:00
 2. Sadłowski Mikołaj (GKK Peleton Okszów) – 38:53
 3. Kozłowski Damian – 42:10

Mini (dziewczynki)

 1. Swajda Laura (PGR Siemiatycze) – 30:13
 2. Wolanin Martyna (AKK Chełm) – 31:44
 3. Szuhalska Martyna – 33:57

Mini (chłopcy)

 1. Dereszkiewicz Michał (Sokólski Klub Kolarski Sokół) – 19:41
 2. Bącik Jakub (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) – 22:00
 3. Skorupka Alan (Triathlon Siedlce Club) – 23:27

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Finałowy wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się w sobotę 9 października w uzdrowiskowym Augustowie.
Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Related articles