Maraton Żubra i biegi Kresowe Trail w Puszczy Białowieskiej – zapowiedź

Maraton Żubra i towarzyszące mu biegi Kresowe Trail odbędą się w Narewce niedzielę 6 sierpnia. Jest to jedyne takie wydarzenie w Puszczy Białowieskiej.

Maraton Żubra - Kresowe Trail

Maraton Żubra i towarzyszące mu biegi Kresowe Trail odbędą się w Narewce niedzielę 6 sierpnia. Jest to jedyne takie wydarzenie w Puszczy Białowieskiej. Na terenowej trasie będzie można poczuć Puszczę wszystkimi zmysłami. Biegacze pobiegną skrajem Białowieskiego Parku Narodowego, przez rezerwat Szczekotowo znany z kurhanów, wśród majestatycznych dębów, po skarpie nad rzeką Narewka, i po ścieżkach. po których na co dzień wędrują żubry. W Puszczy Białowieskiej żyje 829 tych wspaniałych zwierząt i spotkanie z nimi na trasie nie jest bynajmniej teoretyczne…

Maraton Żubra - Kresowe Trail

Mimo, że bieg odbywa się w terenie, to organizatorom udało się wytyczyć trasę dokładnie o długości maratonu, czyli 42,2 km. Jeśli dystans maratoński jest zbyt dużym wyzwaniem, to można wybrać bieg „Wertep” o długości 21 km, czyli półmaratonu, lub szybki “Szpurt” na dystansie 8 km.

Maratonowi Żubra i biegom Kresowe Trail będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Oczekiwanie na ceremonię nagradzania najlepszych zawodników umili Wam koncert z muzyką regionalną. Swoje najnowsze samochody zaprezentuje marka Dacia w ramach Extreme Tour 2023. Do Waszej dyspozycji będzie aż 7 samochodów na jazdy próbne! Marka ufunduje także nagrody dla najlepszych biegaczy “Maratonu Żubra”.

Gmina Narewka zachwyca ogromną gościnnością i niepowtarzalną atmosferą. Po biegu będą czekać na Was jak zawsze dania regionalne i unikalne, ręcznie wykonane medale pamiątkowe. Miasteczko zawodów będzie się mieściło w amfiteatrze, tuż przy plaży na rzece Narewka. Na pewno zachwycą Was w tym miejscu także piękne, drewniane rzeźby.

Do Narewki warto przyjechać na dłużej, szczególnie latem. Gmina ma także drugie, niepuszczańskie oblicze związane z akwenem wodnym Siemianówka. W sezonie można wypłynąć w rejs wycieczkowymi statkami Mazurskiej Służby Ratowniczej, która w Siemianówce ma swój oddzia. Aktywni turyści mogą się wybrać na spływ kajakowy rzeką Narewka. Stanica kajakowa na rzece Narewka jest tuż obok plaży i amfiteatru.

Maraton Żubra - Kresowe Trail

Organizatorem Maratonu Żubra i biegów Kresowe Trail są Gmina Narewka i Fundacja “Maratony Kresowe”, która ma już ponad 10 lat doświadczenia w organizacji zawodów sportowych. Biegi “Kresowe Trail” obejmują kilkanaście imprez na obszarze Polski Wschodniej, a także najbardziej kresowe wydarzenie na Wileńszczyźnie na terenie Republiki Litewskiej. Do wyboru biegacze mają dwa dystanse. Szpurt liczy zazwyczaj ok. 7 km, zaś “Wertep” 17 km. Nazwy biegów zostały zaczerpnięte z mowy kresowej. Szpurt oznacza szybki bieg, zaś Wertep jest to wyboista droga lub ścieżka trudna do przejścia. Dłuższy z dystansów jest biegiem trailowym z “nutą ultra”. Na trasie zawodnicy mają do pokonania także często strome podbiegi i kręte, techniczne ścieżki. Trasa w Narewce jest płaska i najszybsza w cyklu.

Biegi Kresowe Trail odbywają się razem z rowerowymi Maratonami Kresowymi. Wyścigi rowerowe dla dzieci i dorosłych odbędą się w Narewce przed Maratonem Żubra i biegami Kresowe Trail. Dla osób uprawiających wiele dyscyplin sportu jest dodatkowa kombinacyjna rywalizacja DUAL, która obejmuje bieg Szpurt (8km) i wyścig rowerowy na dystansie 42 km.

Rejestracja na Maraton Żubra i biegi Kresowe Trail odbywa się na portalu dostartu.pl. Będzie możliwość zapisania się także bezpośrednio przed startem. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora www.kresowetrail.pl

Maraton Żubra - Kresowe Trail

Related articles

Maraton Kresowy - Żmudz

Maratony Kresowe – Malowniczy Wschód w Żmudzi

Maratony Kresowe w podróży po Polsce Wschodniej przeniosły się na Lubelszczyznę, do regionu nazywanego Malowniczym Wschodem. Kolarze rywalizowali w Gminie Żmudź. Na głównym dystansie Maraton zwyciężył Łukasz Mróz (GKK Peleton Okszów). W Półmaratonie najszybsi byli […]