24 października 2021

Wystawa fotografii „Pejzaż i akt”

Galeria Atelier - "Pejzaż i akt" - Brunon Szczapiński

Zapraszamy do Galerii Atelier w Chełmie na wernisaż wystawy fotografii połączony ze spotkaniem autorskim „Pejzaż i Akt” – Brunon Szczapiński. Wydarzenie „Pejzaż i Akt” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 maja 2021 r., w siedzibie Galerii, mieszczącej się przy ulicy Lwowskiej 24. Wystawa będzie dostępna do 30 czerwca 2021 r.

Galeria Atelier Chełm - "Pejzaż i akt" - Brunon Szczapiński

Brunon Szczapiński – informacja

Urodzony 2 stycznia 1974 w Łodzi.
Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Końskich , woj . świętokrzyskie.
Od najmłodszych lat jest zainteresowany fotografia i mając 8 lat uczęszcza do Fotoklubu ATUT pod opieką Wiesława Turno. Tam uczy się zagadnień fotograficznych co pozwala mu na zabieranie udziału w wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Po ukończeniu edukacji w Liceum Ogólnokształcącego opuszcza rodzinne miasto i jedzie do Warszawy gdzie podejmuje naukę w Policealnym Studium

Fotografii Reklamowej , a po dwóch latach zdaje na Uniwersytet Śląski im. Krzysztofa Kieślowskiego , Wydział Radia i TV, na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Fotografii. Studia kończy 2004 roku obroną pracy magisterskiej pl.” Kielecka Szkoła Krajobrazu – dorobek i znaczenie dla polskiej fotografii”.

Obecnie na stałe współpracuje z Telewizją TVN jako operator obrazu pracując przy produkcjach filmowych. Jako reżyser jest autorem filmów dokumentalnych ” Dziadek” o fotografiku Henryku Rogozińskim i „Turno” film opowiada o grupie koneckich fotografików.
Aparat fotograficzny jest obecny w jego życiu przez cały czas. Spojrzenie dokumentalne , wyniesione z uczelni widać w jego pracach . W fotografii zajął się krajobrazem i aktem kobiecym.

Od 2007 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

„Czym jest dla mnie fotografia ? Zadaje sobie to pytanie i nie potrafię na nie odpowiedzieć. Mam wrażenie ,że jest ze mną od zawsze. Będąc młodym chłopcem spędzałem całe dnie w ciemni , a czerwone światło i zapach pracowni będzie towarzyszył mi do końca moich dni. Fotografia zmieniła całe moje życie. Na początku była tylko pasją, zabawą czymś niewinnym, potem stała się sposobem na życie.

Dzięki niej mogę uprawiać najcudowniejszy zawód, jaki można sobie wymarzyć – jestem operatorem filmowym. Światłem kreuję rzeczywistość, a wszystko, czego nauczyłem się dzięki fotografii, dzisiaj pomaga mi tworzyć obraz ruchomy i spełniać oczekiwania reżyserów i widzów.

Człowiek i jego otoczenie, możliwość obserwacji, wchodzenie w ludzkie życie i odkrywanie jego tajemnic stało się dla mnie sposobem na fotografię.
” Pokaż mi swój dom , a powiem Ci kim jesteś” – te słowa stały się moim mottem. Kocham krajobraz i człowieka w nim. Kielecka Szkoła Krajobrazu jest bliska mojemu sercu. W krajobrazie szukam samotnych drzew , nostalgicznych chmur i przemijającego czasu.

Drugim moim domem stało się ciało kobiety. Kiedy dostaje zaproszenie do takiego domu, zastanawiam się co tam zobaczę, jakie panuje tam ciepło, czym mnie zaskoczy, jakie zastane tam światło. Pod płaszczem luksusu, dobrobytu i szczęśliwego życia kryją się ludzkie dramaty , wzloty i upadki. Ciało samo w sobie jest dla mnie impulsem do szukania czegoś więcej. Linii papilarnej, która jest zapisem tego, co dany człowiek przeżył.”mówi autor Brunon Szczapiński

Brunon Szczapiński Wernisaż wystawy fotografii Pejzaż i Akt

Wystawa fotografii „Pejzaż i akt” – Brunon Szczapiński


Wernisaż i spotkanie autorskie
Niedziela 30 maja 2021 r., o godz. 18
Wystawa czynna do 30 czerwca 2021 r.

Galeria Atelier Chełm
ul. Lwowska 24

Kurator galerii – Ryszard Kaczmarski
tel. 602 559 866


Related articles