1 października 2022

Wystawa fotografii „CIBUS OCULORUM” Krzysztofa anin Kuzko w Galerii Atelier

Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Galeria Atelier w Chełmie zaprasza na wernisaż i spotkanie autorskie „CIBUS OCULORUM” Krzysztofa anin Kuzko. 21 września 2022, o godz. 18, w siedzibie Galerii Atelier, przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie. Wystawa fotografii będzie czynna do 5 października 2022.

Wystawa CIBUS OCULORUM Krzysztofa anin Kuzko zrealizowana z okazji 45 lecia przyjaźni autora z fotografią. Jego zainteresowania skupiają się wokół człowieka i otoczenia w którym żyje. Istotnym fragmentem twórczości w ostatnich latach jest temat sacrum ze szczególnym naciskiem na obszar Lubelszczyzny. Nie stroni od pejzażu a wszystko fotografuje z temperamentem reporterskim – na wystawie pojawia się jedno zdjęcie aranżowane poświęcone pamięci Taty.

Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Komisarz wystawy Ryszard Karczmarski

Wystawa fotografii Krzysztofa anin Kuzko ukazuje świat w obiektywie artysty wrażliwego na imponderabilia. Autor czyta, widzi świat, jakby oglądał księgę pisaną metafizycznym światłem. Portrety ludzi, krajobraz, żywioły natury i ogólnie rozumiany świat wraz tym, co nazywamy „martwą naturą” zostają nam ukazane jako znaki obecności światła. Jego odbite strumienie, fizycznie egzystujące w materii świata, po przejściu przez obiektyw aparatu, ale skadrowane okiem i wrażliwym sercem Mistrza, stają się nowymi bytami. Fotografik przeistacza je w nośniki symbolicznych a nawet metafizycznych znaczeń.

Oglądając fotogramy Krzysztofa anin Kuzko nacieszyliśmy oko. W tym momencie przypomina się wypracowana w czasach karolińskich (VIII-IX wiek) sentencja określająca przydatność obrazów w mistagogicznym procesie przyswajania wzniosłych treści. Obrazy określono jako cibus oculorum – to jest pokarm dla oczu. To, co w czasach karolińskich napisano o obrazach, możemy bez przesady adoptować do oglądania artystycznych fotogramów.


Historyk sztuki ks. prof. Ryszard Knapiński
Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Krzysztof anin Kuzko

Krzysztof anin Kuzko, artysta fotograf Fotoklubu RP (leg. nr 325), członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga oraz GT MOTYCZ, poeta, były dziennikarz sportowy, animator kultury, członek Kapituły FRP.

Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Autor 36 wystaw indywidualnych (Lublin, Warszawa, Łódź, Radom, Parczew, Włodawa, Radzyń Podlaski, Jelenia Góra, Krasnystaw, Biała Podlaska, Lubartów, Kock i Turnov – Czechy), uczestnik ponad 150 zbiorowych. Laureat m. in. Złotej Muszli 2001 i 2002, Radomskie Sacrum 2012, honorowe wyróżnienie na Międzynarodowym Salonie Fotografii Wojnicz 2018 i 2019. Liczne publikacje prasowe i albumowe. Autor tomiku poetyckiego Próbnik (2003) oraz albumu literacko-fotograficznego Próbnik światłopisania (2020), współautor z Anną Łyczewską Lublin zza mgły (2017). Pomysłodawca i realizator międzynarodowej wystawy W hołdzie Hartwigowi (2009). Autor tekstów do katalogów i recenzji prasowych. Juror konkursów fotograficznych na Lubelszczyźnie, prowadzący warsztaty dla młodzieży w Lublinie, Łęcznej, Biłgoraju, Parczewie, Rudnie, Włodawie i Radzyniu Podlaskim. Kurator 27 wystaw debiutanckich w Lublinie, opiekun praktyk studenckich w LTFie.

Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Za działalność animacyjną i twórczą wyróżniony tytułem honorowym Bene Meritus Terrae Lublinensi (2008), Medalem Prezydenta Lublina (2011), medalem 75-lecia LTF, Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego (2014 i 2020), Nagrodą LUBELSKI ANGELUS (2014), srebrnym medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej (2016), dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Medalem 700-lecia Miasta Lublina (2018) i medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości (2018) oraz Złotym Medalem za Twórczość Fotograficzną (2020). Stypendysta Prezydenta Lublina (2020).

Galeria Atelier Chełm - Krzysztofa anin Kuzko

Related articles