Spotkania z Meksykiem w DKF Rewers i na Żółtańcach

ToTem - reż. Lila Avilés

W marcu Dyskusjny Klub Filmowy Rewers zaprasza na spotkanie z kinem meksykańskim. W czwartek 7 marca, o godz. 18:00 w Kinie Zorza pokazywany będzie film „Totem” (reż. Lila Avilés), który był meksykańskim kandydatem do Oskara i zdobył nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

To wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Tótem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników…

Wprowadzenie do seansu „Totemu” poprowadzi Ola Synowiec – dziennikarka, pisarka, podróżniczka, absolwentka polonistyki oraz latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizująca się w kulturze meksykańskiej. Przez 9 lat mieszkała w Meksyku, pisze o tym kraju na swoim blogu Mexico Magico Blog (mexicomagicoblog.blogspot.com/, www.facebook.com/MexicoMagicoBlog), ale też dla polskiej i zagranicznej prasy, publikowała, m.in. na portalu BBC, w „Dużym Formacie”, „Przekroju” czy „Podróżach”. Ola Synowiec jest też autorką zbioru reportaży „Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk” (Wydawnictwo Czarne) i przewodników o tym kraju dla Wydawnictwa Pascal. Pracowała przy wielu festiwalach filmowych, współorganizuje Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu, zasiada w jury Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych.

Bilety na seans filmu „Totem” w ramach DKF Rewers w cenie 15 zł do nabycia w kasach i na stronie kina: www.zorzachelm.pl/film/dkf-rewers-totem. Po seansie dla chętnych osób dyskusja.

ToTem - reż. Lila Avilés

A już w piątek 8 marca o godz. 19:00 spotkanie „Meksyk na Żółtańcach! Katolicyzm po meksykańśku: Guadalupe, Santa Muerte i święci od przemytu”, które także poprowadzi Ola Synowiec.

80 procent społeczeństwa Meksyku to katolicy, ale meksykański katolicyzm różni się w pewnych elementach od polskiego. Jakie to różnice i skąd się one biorą? Ola Synowiec, latynoamerykanistka od kilkunastu lat zajmująca się meksykańską religijnością, opowie o najpopularniejszych świętych w Meksyku, zarówno tych oficjalnych, jak i nieuznanych przez Watykan – takich jak Święta Śmierć, święty przemytników narkotyków i święci od przekraczania granicy z USA.

Ex Oriente Lux House Gigs (www.facebook.com/EOLHG), które zazwyczaj organizuje koncerty domowe tym razem zaprasza na spotkanie z niezwykłą, kolorową, a czasem być może „szokującą” meksykańską religijnością, którą Ola Synowiec postara się wyjaśnić podczas swojej opowieści i prezentacji.

Ola Synowiec
fot. Ola Synowiec, Mexico Magico Blog

Zapisać się na to wydarzenie i uzyskać informację o dokładnej lokalizacji można mailowo: swiatlozewschodu@gmail.com lub pod telefonem: 501-115-555.
Liczba miejsc ograniczona.

Więcej szczegółów w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/6940824002712905

Related articles

Galeria Atelier - "Pejzaż i akt" - Brunon Szczapiński

Wystawa fotografii „Pejzaż i akt”

Zapraszamy do Galerii Atelier w Chełmie na wernisaż wystawy fotografii połączony ze spotkaniem autorskim „Pejzaż i Akt” – Brunon Szczapiński. Wydarzenie „Pejzaż i Akt” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 maja 2021 r., w siedzibie […]