Spotkania – Ukraina 2013-2021

Spotkania - Ukraina 2013-2021

18 marca, o godz. 18 Galeria Atelier w Chełmie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii i spotkanie autorskie „Spotkania – Ukraina 2013-2021”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Atelier, przy ulicy Lwowskiej 24 w Chełmie.

Na wernisażu zostaną zaprezentowane prace polskich twórców, uczestników plenerów zorganizowanych w latach 2013-2021. Plenery fotograficzne w większości odbywały się na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.

Podczas wernisażu odbędzie się zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy.

Wystawa prezentuje prace polskich twórców, uczestników plenerów zorganizowanych w  latach 2013-2021. W większości odbywały się one na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy. Uczestnicy projektu najczęściej docierali na miejsce, korzystając z pieszych przejść.

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Adam Krasuski

Na rzece Bug w  Zbereżu oraz Kryłowie, otwartych w ramach Międzynarodowych Dni Dobrosąsiedztwa. Była to doskonała okazja do spojrzenia na  granicę z innej perspektywy, odwiedzenia wiosek i miasteczek pogranicza, do których dostęp na  co  dzień jest utrudniony. Są to miejsca pełne egzotyki i lokalnego kolorytu. Kilka razy fotografowie gościli we wsi Załuchów, leżącej nieopodal granicy z Białorusią. Zapraszani byli na obchody święta Piotra i Pawła, czego pokłosiem stał się album fotograficzny Ryszarda Karczmarskiego i Jerzego Piątka ,,Brzegi dzieciństwa”, dokumentujący życie tamtejszych wsi i  przysiółków.

W plenerach uczestniczyli: Krzysztof Czarski, Adam Krasuski, Dariusz Kostecki, Jerzy Piątek, Michał Pietrzak, Jolanta Rycerska, Leszek Samocki, Mariusz Tomczuk, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Grażyna Wojko, Tadeusz Żaczek.”

Komisarz pleneru-wystawy: Ryszard Karczmarski

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

Załuchów

Taki tutaj obyczaj. Święte prawo gościnności. Zanim dojechaliśmy na miejsce, kilka razy zatrzymywaliśmy się na popas. Nie, nie dla koni, bo przecież wieźli nas autem. Za każdym razem sało i samogon, nalewany z pięciolitrowego słoja. Mętny płyn w kolorze bursztynu, który dręczy ciało ale leczy duszę. Jest skondensowanym słońcem. Jak pieśń rozwesela, pozwala mówić językami ludzi i aniołów. I jeszcze chleb, pieczony z zakwasem przez matuszkę czy babuszkę. Już nie pamiętam. Mam prawo nie pamiętać. A co? Wy też byście nie pamiętali. Mówiłem przecie, pięć litrów. Tylko Ryszard dyskretnie wylewał bimber na trawę, co słusznie odcierpiał trzydniową biegunką.

Załuchów leży nad Prypecią. Żyli tu Ukraińcy, Białorusini, Polacy i Żydzi, ale tego nikt już nie pamięta. Zamieszkaliśmy w opuszczonej chacie na skraju wioski. Skłamałbym mówiąc, że noc była ciemna jak atrament. Ciemność była we mnie. Pomrok, zwidy i majaki. Rzuciłem ciało na wypchany słomą siennik i wtedy zaczęło się. Słyszałem organy, szeptane modlitwy chasydów i prawosławne chóry. Przez okna wlatywały stada gawronów, chwiały się fundamenty świata. Gdzieś koło północy nawiedzili mnie Taras Szewczenko i pokasłująca Łesia Ukrainka, Chmielnicki i Bandera, Jurij Andruchowicz i konsul Sawicki. Dosyć, dosyć, zawyłem i wybiegłem z chaty na drogę i ogarnęła mnie cisza cisz. Było jeszcze zbyt ciemno, aby cokolwiek widzieć i dlatego inaczej niż umierający, którzy widzą ponoć całe swoje życie, ja całe swoje życie usłyszałem. Wszystkie jego krzyki i szepty, ciche miłosne wyznania i skowyt, pomruki radości i łkanie, pasterskie flety i bojowe surmy.

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

Cisza potężniała, krzepła, nabierała mocy, stawała się cielesna, dotykalna, konkretna jak czarny salceson. Wtedy zapiał kogut. Gdzieś blisko, tuż. Za chwilę, trochę dalej, jak echo, odezwał się drugi, a potem kolejny w wiosce za łąką i lasem, i jeszcze jeden, i jeszcze. Kogucie misterium. Hymn na cześć świtu. Pochwała stworzenia. Ornitologiczna jutrznia. Podniesienie. W jednej chwili z traw opadły kryształy rosy. Za melioracyjnym rowem, wśród mgieł, zaróżowiło się niebo. Zobaczyłem majaczący koński grzbiet i drugi, jakby powielający go, ale wyraźnie mniejszy. Pochwalone niech będą zmysły, albowiem potwierdzają, że choć przez chwilę żyjemy tu i teraz.

Wystawa czynna do 7 kwietnia 2022 r.

Kurator Galerii – Ryszard Karczmarski
tel. 602 559 866

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Ryszard Karczmarski

Wernisaż wystawy fotografii SPOTKANIA – Ukraina 2013 – 2021

Galeria Atelier – Chełm, ul. Lwowska 24
Piątek, 18 marca 2022 r., godz. 18:00

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Grażyna Wojtków
Spotkania - Ukraina 2013-2021

Galeria sztuki Atelier w Chełmie, to miejsce z prezentowaną twórczą kulturą, w którym odbywają się wystawy, koncerty, konferencje, spotkania z artystami, oraz wydarzenia kulturalne w Chełmie. Galeria otwarta jest w poniedziałek – piątek 10-18, a w soboty 10-14.

Spotkania - Ukraina 2013-2021
Fot. Krzysztof Czarski

Related articles