Spektakl „Kowboje” w ramach Teatr Polska w KDK

Krasnostawski Dom Kultury - Kowboje

Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na pierwszy w tym roku spektakl w ramach programu Teatr Polska. Dnia 21 września 2020 r. o godz. 18:00 KDK będzie gościć aktorów z Teatru Osterwy z Lublina ze spektaklem „Kowboje”.

Bilety w cenie 30 zł (20 zł ulgowy, 15 zł KDR) do kupienia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl Spektakl odbędzie się w obowiązującym aktualnie reżimie sanitarnym.

Spektakl „Kowboje” to próba przeniesienia pokoju nauczycielskiego w świat dzikiego zachodu. Kto tu kogo kolonizuje i czy nieustający pojedynek jest jedynym sposobem na osiągnięcie celu? Czy relacje oparte na przemocy, pozwalają się czuć bezpiecznie? Jeśli tak, to komu? Czy spontanicznie uwalniane agresja i wybuchy frustracji są właściwą metodą rozwoju? Czy codzienny strach i niepewność nie doprowadzają do strat, których nie uda się już odrobić? Inspiracją do powstania spektaklu były spotkania przeprowadzone z lubelskimi nauczycielami przez reżyserkę Annę Smolar i dramaturga Michała Buszewicza. Podczas czterech sesji wywiadów – warsztatów uczestnicy opowiadali o poczuciu misji, o trudnościach, sukcesach i frustracjach towarzyszących wykonywaniu zawodu nauczyciela. Warsztaty pozwoliły nazwać i uchwycić sprawy, które nie mogłyby się pojawić w spektaklu bez wkładu ekspertów od nauczycielskiego życia. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i pomoc. (Jednocześnie chcemy podkreślić, że postacie przedstawione w spektaklu mają charakter fikcyjny).

Twórcy spektaklu piszą: „Nauczyciele, w Teatrze im. Juliusza Osterwy przygotowaliśmy przedstawienie o Was. Westerny zazwyczaj opowiadają o starciu sił reprezentujących wartości pozytywne – najczęściej honor i poświęcenie, z siłami zła. Western „Kowboje” opowiada także o przemocy instytucjonalnej i systemowej, której jako grupa zawodowa poddawani są nauczyciele, reagują na nią, ale i czasem sami ją przedłużają. W tworzeniu przedstawienia zainspirowały nas znane Państwu książki, przedstawiające alternatywne spojrzenie na wychowanie i edukację (Jacques Rancière „Mistrz ignorant”, Janusz Korczak „Prawo dziecka do szacunku”, Jacques Rousseau „Emil, czyli o wychowaniu”), ale też warsztatowe spotkania z gronem nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i liceum w Lublinie. Stąd wiemy, że są wśród Was tacy, którzy poczuli autentyczne powołanie, aby stać się wychowawcą i pedagogiem i dalej je czują. I tacy, którzy obserwują narastające zawodowe wypalenie. I tacy, którzy, doświadczając braku społecznego zaufania, z tęsknotą patrzą na Finlandię, gdzie nauczyciel oznacza prestiżowy, dobrze opłacany zawód, ale też rzeczywiste powołanie i psychologiczne umiejętności, nowoczesne myślenie. Tymczasem, jak mówi jeden z nauczycieli, w systemie który znamy, ośmiolatek jeszcze wierzy, że kartkówki mają sens. Szesnastolatek nie ma już złudzeń. Pisze je bez przekonania, żeby kogoś zadowolić. Zadajemy pytanie o to jakiego mistrza szukamy, kim ma być nauczyciel i jak odpowiedzialnie i mądrze służyć najgłębszej potrzebie człowieka – poznawania i rozwoju tak, aby doświadczenie wyniesione ze szkoły mogło odegrać w uczniowskim i dorosłym życiu autentyczną emancypacyjną rolę. Liczymy na to, ze nasz spektakl wpisze się w dyskusję nie tylko o tym jak nauczyciel jest postrzegany, ale także jakich wzorców chcemy dla przyszłych uczniów.

Krasnostawski Dom Kultury - Kowboje

II Festiwal Sztuk Krasnych 12-13 września w Krasnostawskim Domu Kultury

KOWBOJE
Michał Buszewicz
/tekst z udziałem improwizacji aktorskich/
Reżyseria – Anna Smolar
Dramaturgia – Michał Buszewicz, Anna Smolar
Scenografia/kostiumy – Anna Met
Opracowanie muzyczne/Reżyseria świateł – Rafał Paradowski
Asystent ds. organizacyjnych/Inspicjent/Sufler – Monika Jabłońska-Sowa
Asystent scenografa – Stefania Jabłońska

Obsada:
Justyna Janowska
Edyta Ostojak
Sonia Roszczuk – gościnnie
Jolanta Rychłowska
Daniel Dobosz
Przemysław Gąsiorowicz
Maciej Grubich

Spektakl grany w ramach trasy TEATR POLSKA organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Related articles

Galeria Atelier Chełm - 44 Spojrzenia Fotoklubu Podlaskiego

44 Spojrzenia Fotoklubu Podlaskiego

Zapraszamy 6 maja 2022 r., o godz. 18 do Galerii Atelier, przy ul. Lwowskiej 24 w Chełmie, na wystawę fotografii „44 Spojrzenia Fotoklubu Podlaskiego”. Fotografie „44 Spojrzenia Fotoklubu Podlaskiego” pochodzą z XIII Wystawy Dorocznej 2021.