Przyszła jesień więc czas na program Teatr Polska! W tym roku w Krasnostawskim Domu Kultury będzie można zobaczyć trzy spektakle, z trzynastu które ruszyły w trasę po Polsce.
Na początek 5 października 2024 r. o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury pokażemy monodram „Historia Jakuba” z Fundacji „Zatrzymać czas” w reżyserii Aldony Figury z Łukaszem Lewandowskim w roli głównej.
Monodram powstał na podstawie scenariusza Tadeusza Słobodzianka, autora granej w wielu krajach „Naszej klasy”. Inspiracją dramatopisarza były skomplikowane losy żyjącego do dziś w Jerozolimie księdza-filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, urodzonego w żydowskiej rodzinie, oddanego na wychowanie Polakom. Kiedy dowiaduje się, że nie jest tym, kim jest próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość, ale we współczesnym świecie, gdzie trzeba jasno określić pochodzenie, wiarę czy narodowość, zaczyna coraz bardziej odczuwać inność i obcość. Próby scalenia na nowo swojej osobowości raz po raz narażają go na nieoczekiwane sytuacje i przygody, które od tragizmu chroni śmiech i wartka, burleskowa akcja.
Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.
„Historia Jakuba” to forma przygotowana specjalnie dla Łukasza Lewandowskiego przez Tadeusza Słobodzianka. Autor przepisał swój dramat, który był wcześniej realizowany w dużej obsadzie na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w reżyserii Ondreja Spišáka. Za kreację Mariana/Jakuba w tym spektaklu Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA oraz wyróżnienie aktorskie na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Spektakl wyreżyserowany przez, mającą na swoim koncie przede wszystkim cieszące się uznaniem realizacje najnowszej dramaturgii, Aldonę Figurę inspirowany jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiaduje się o żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Monodram to najtrudniejsza forma teatralna, przeznaczona dla wybitnych aktorów. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza Romualda Jakuba Wekslera Waszkinela, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.
Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Zemanek, która wcześniej współpracowała z A. Figurą, między innymi przy spektaklach „Kruk z Tower”, „I że cię nie opuszczę”, „Protest”.
„Historia Jakuba” to według Jana Bończy-Szabłowskiego jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka. Pasjonująca opowieść o pogmatwanych losach Polaków i Żydów. O wzajemnych uprzedzeniach i walce ze stereotypami.
Rzeczpospolita
Rekomendacje:
„Jestem pod wielkim wrażeniem po obejrzeniu monodramu «Historię Jakuba». Rola Łukasza Lewandowskiego jest wybitna. Każdemu gorąco polecam obejrzeć ten spektakl.”
Ks. prof. Alfred Wierzbicki
„To spektakl, który każdy musi obejrzeć”
Grzegorz Gauden
„Tożsamości złożone dotyczą każdego z nas. «Historię Jakuba» należy obejrzeć.”
o. Tomasz Dostatni OP
Bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu spektaklu.
Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego . Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego.
Projekt Teatr Polska to inicjatywa mającą na celu zapewnienie dostępu do wysokiej jakości spektakli teatralnych mieszkańcom mniejszych miejscowości. Jego głównym celem jest popularyzacja i upowszechnianie sztuki teatralnej, a także eliminowanie barier ekonomicznych w dostępie do tej formy kultury, zwłaszcza w obszarach oddalonych od ośrodków teatralnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu. Tej jesieni w ramach programu odbędzie się 139 pokazów w 64 miastach w całej Polsce. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego