Spektakl „Antygona w Nowym Jorku” – Krasnystaw

Antygona w Nowym Jorku - Krasnystaw

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie po 20 latach wraca do tradycji spektakli objazdowych za sprawą nowego projektu – Scena Reduta. To wspólna przestrzeń stworzona dla teatru przez ośrodki kultury z Lubelszczyzny.

Krasnostawski Dom Kultury jest partnerem projektu – „Scena Reduty” i stanie się zamiejscową sceną Teatru im. Juliusza Osterwy. W tym roku pokażemy dwa spektakle. Inauguracja nastąpi 10 listopada 2021 r. o godz. 19:00 – w Sali Widowiskowej KDK będziemy mogli obejrzeć spektakl pt. „Antygona w Nowym Jorku”.

Antygona w Nowym Jorku - Krasnystaw

„Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok „Emigrantów” Mrożka i „Do piachu” Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Akcja sztuki dzieje się w jedną noc. Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie… Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady. Dramatopisarz opowiada o ludziach, których często widzimy – brudnych, głodnych, obładowanych reklamówkami, w których mieszczą cały swój dobytek. Głowacki zobaczył w nich ludzi, którym wszystko można odebrać, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.

Premiera spektaklu miała miejsce 1 marca 2020 r. Czas trwania: 100 min. bez przerwy. Reżyserem spektaklu jest Jan Hussakowski, a za scenografię i kostiumy odpowiada Barbara Wołosiuk. Na scenie zobaczymy Jowitę Stępniak, Artura Kcięckiego, Witolda Kopcia i Marka Szkodę.

Bilety w cenie 35 zł (30 zł ulgowy i KDR) do nabycia w kasie KDK oraz na www.bilety.krasnystaw.pl

Spektakl odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym.

Related articles