15 kwietnia o godzinie 16:30, w Światowy Dzień Sztuki, w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbędzie się wykład Mai T. Wal – Kustosza w Dziale Sztuki Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, doktorantki Szkoły Doktorskiej KUL.
Wystąpienie zatytułowane „S. Knapp – życie i sztuka” przybliży sylwetkę niezwykle ciekawego artysty Stefana Knappa. Jego historia to gotowy scenariusz na klika dobrych filmów! Rysownik, malarz, emalier, rzeźbiarz, wynalazca, artysta nazywany hutnikiem, więzień obozu pracy pod Archangielskiem i pilot myśliwca w szeregach Royal Air Force w Szkocji gdzie dotarł z Armią Andersa.
Stefan Knapp urodził się w Biłgoraju w 1921 roku, zmarł w Sandhills (UK) w roku 1996. W historii sztuki zapisał się jako autor wielkoformatowych kompozycji wykonanych w technice emalii na stali, z których największa – znajdująca się niegdyś w Paramus, New Jersey – mierzyła 15 x 60 metrów. By ją wykonać artysta wynajął hangar lotniczy, a po powierzchni swojego dzieła poruszał się na nartach.
Choć większość życia spędził w Wielkiej Brytanii, a sztuka Knappa znana jest szerzej poza jego ojczyzną, to do Polski wracał często i zawsze podkreślał swoje pochodzenie. W naszej przestrzeni publicznej można zobaczyć kilka jego realizacji, min. w Toruniu, Olsztynie czy w Warszawskim Metrze.
Zapraszamy Państwa do wysłuchania wykładu o sztuce i losach artysty, którego ambicją było dać światu kolor. Pogłębiona analiza ścieżki twórczej Stefana Knappa i badania prowadzone przez Maję Wal w Mid Wales Arts Centre w Caesws, będącym największym archiwum pamiątek zachowanych po artyście, stały się możliwe dzięki wsparciu Pani Cathy Evans Knapp – żony artysty.
Podczas spotkania będzie można obejrzeć kilka oryginalnych prac Stefana Knappa.