Maratony Kresowe w Supraślu na Podlasiu

Maratony Kresowe Supraśl

W ostatni weekend odbyła się 11 edycja Maratonów Kresowych MTB w uzdrowiskowym Supraślu na Podlasiu. Na dystansie Maraton zwyciężył Paweł Arciszewski (Start Białystok) – tegoroczny złoty olimpijczyk na na XXIV Letnich Igrzyskach Osób Niesłyszących. Kobiety ścigały się na dystansie Półmaraton. Najszybsza była piętnastoletnia Nikola Gliniecka z Augustowa (SKK Sokół).

Supraśl otoczony Puszczą Knyszyńską oraz doliną rzeki oferuje wyjątkowy mikroklimat, którego uzdrowiskowe zalety zostały doceniane już sto lat temu. Miasto słynie również z wyjątkowych zabytków, takich jak prawosławny monaster, który początkami sięga przełomu XV i XVI wieku. Równie widowiskowy jest Pałac Buchholtzów, w którym obecnie znajduje się Liceum Plastyczne oraz drewniane domki tkaczy.

Supraśl to także kolarska perełka na mapie regionu. Miejscowość na stałe wpisała się w polską tradycję maratonów MTB. Interwałowa trasa poprowadzona w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne” potrafiła dać wiele satysfakcji z jazdy rowerem górskim. Trasy wiodły po bardzo stromych, morenowych wzgórzach Puszczy Knyszyńskiej w sąsiedztwie rezerwatu Góry Krzemienne. Tradycyjnie finałowe kilometry prowadziły niezwykle malowniczą groblą wzdłuż rzeki Supraśl. Dodatkowe emocje wśród uczestników wzbudził przejazd przez wąski mostek zabezpieczony tylko z jednej strony barierką.

Jak zawsze pierwsi rywalizację rozpoczęli przedszkolacy wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę. W Mikro Biciklo nie są ważne miejsca, ale dobra zabawa dzieci, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie.

Punktualnie o 12:30 wystartowali zawodnicy dystansów Maraton (50,5 km) i Półmaraton (33,5 km). Główny dystans wygrał z bezpieczną przewagą Paweł Arciszewski (Start Białystok). Czterdzieści sekund za nim finiszował litewski zawodnik Marius Pinaitis (Impuls Racing Team). Na trzeciej pozycji zameldował się Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl-Factor Bikes-Black Inc), który w Supraślu odebrał pamiątkową statuetkę za ukończenie 100 startów w Maratonach Kresowych.

Półmaraton był popisem juniora z drużyny MTB Suwałki Mikołaja Szeligi MTB Suwałki. Jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami wynosiła na mecie trzy i pół minuty. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (Milsport Team), zaś na najniższym stopniu podium stanął mieszkaniec Gminy Supraśl Kaper Bernacki (Uks Wygoda Bialystok). W rywalizacji kobiet także najlepsze były juniorki. Zwyciężyła Nikola Gliniecka (SKK Sokół), przed Zofią Rowińską (MTB Suwałki) i Pauliną Hryszko (Dabarti Cycling Team).

“Ćwierćmaraton” o nazwie FIT jest adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13-14 lat) oraz początkujących zawodników. Najszybciej trasę licząca niespełna 17 km pokonali Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK Prostki) i Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Dla zawodników dystansu Fit była to jedna z najbardziej wymagających tras do pokonania w tym sezonie, z interwałową serią stromych podjazdów.

Wyścig Min, który jest dedykowany dla dzieci do 12 roku życia, pozbawiony był w Supraślu większych trudności, stosownie do wieku i umiejętności uczestników. Najszybciej trasę liczącą osiem kilometrów pokonał reprezentant Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół Miłosz Chadukiewicz. Wśród dziewczynek wygrała podopieczna trenera Dariusza Gajdzińskiego z MTB Ełk Prostki Anna Supińska.

Wyścig był okazją nie tylko do odwiedzenia magicznego Uzdrowiska Supraśl, z jego wyjątkowymi zabytkami, wielokulturowością i pięknymi krajobrazami Puszczy Knyszyńskiej i doliny rzeki Supraśli, ale także do posmakowania regionalnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego. Posiłki dla zawodników serwowała litewska restauracja Ruta z Puńska. Na talerze zawodników trafiły kartacze lub soczewiaki dla osób, które preferują dania bezmięsne. W upalny dzień wyjątkowo dobrze smakował chłodny kwas chlebowy, tradycyjny napój, który nie jest znany w innych regionach Polski.

3. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) – 00:19:45

Współorganizatorami wyścigu była Gmina Supraśl i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, browar Waszczukow oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już niedzielę 11 września w Olecku.