Koncert Heavy Metal Sextet

Heavy Metal Sextet Krasnystaw

Serdecznie zapraszamy na koncert Heavy Metal Sextet, który zagra 22 lipca o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Legendarny jazzowy skład powraca po 40 latach od debiutu!

Na scenie pojawią się:
Dominik Mietła – trąbka
Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy
Janusz Kowalski – saksofon tenorowy
Tomasz Białowolski – piano
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Mirosław Sitkowski – perkusja

Heavy Metal Sextet powstał na początku marca 1982 roku z inicjatywy Mariusza Bogdanowicza. Pierwszy występ odbył się 26 marca na konkursie Jazz Juniors w krakowskiej Rotundzie w składzie: Waldemar Szymański – tp, Tadeusz Jakubowski – as, Janusz Kowalski – ts, Jarosław Małys – p, Mariusz Bogdanowicz – b, Henryk Stanoszek – dr. HMS zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej, a laureatami indywidualnymi zostali: Szymański, Kowalski, Małys i Bogdanowicz.

Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Henryka Stanoszka po kilku miesiącach zastąpił Jacek Sobek. Od początku 1983 roku na perkusji grał Mirosław Sitkowski. W krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore wzburzenie na scenie jazzowej w Polsce i zagranicą. W 1982 roku zdobył Klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał mu nagrodzę Złotego Dyzia.

Czytelnicy Jazz Forum w ankiecie Jazz Top uznali HMS za Nową nadzieję roku 1982. W kolejnych latach zespół zajął trzecie miejsce w kategorii Zespół roku 1983 i drugie w 1984. W 1983 roku ukazała się pierwsza płyta HMS, w 1984 druga. Obydwie zostały wydane przez wytwórnię Poljazz.

Sukcesy zespołu to również:
I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) 1984.
II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia) 1984, gdzie również trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał główną (jedyną) nagrodę solistyczną.

Ważniejsze festiwale:
Jazz nad Odrą 82’, 83’, 84’,
Jazz Jamboree 83’,
Bratysławskie Dni Jazzowe 83’ (Czechosłowacja),
Pomorska Jesień Jazzowa 83’
Umbria Jazz 84’ w Perugii (Włochy)

Heavy Metal Sextet Krasnystaw

Sporym osiągnięciem był również udział całego sextetu w Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja). Jednym z wykładowców na workshopie był Sahib Shihab, saksofonista, który grywał z Coltranem. Zespół grał liczne trasy koncertowe w całej Polsce (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski) i dwie „zagraniczne” – w Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie na jeden z koncertów przyszła publiczność oczekująca muzyki rockowej… HMS kilkakrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z nich gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz. HMS, w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, lecz po niedługim czasie rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Wówczas to standardy z ery Silvera, Adderlaya i Davisa, zostały zastąpione kompozycjami Szymańskiego, Kowalskiego i Bogdanowicza. Taki charakter zespołu utrzymał się właściwie do 1984 roku. Zespół zawiesił działalność w grudniu 1984. Reaktywował się latem 2011 roku.

Teraz po 40 latach będziecie mieli Państwo zobaczyć muzyków na żywo. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Related articles

Festiwal Cuda Wianki

Festiwal Cuda Wianki 2021

Kuźnia Kultury zaprasza 25-26-27 czerwca 2021 roku do parku pałacowego w Tarnogórze na FESTIWAL CUDA WIANKI 2021 – dotknijmy wspólnie historii, tradycji, obrzędów i pobawmy się przy dźwiękach muzyki folkowej