Fotowarsztaty „Nieznane Roztocze”

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Fotowarsztaty.com zapraszają na zaplanowane na weekend 22-24 kwietnia warsztaty fotograficzne na magicznym Roztoczu. Uczestnicy warsztatów w programie wydarzenia odwiedzą malowniczo wpisane w łagodny krajobraz, rzadkiej urody cerkwie, zarówno te znane jak i kompletnie zapomniane, popadające w ruinę.

Uczestnicy warsztatów zobaczą perły Roztocza: cmentarze, przydrożne krzyże, umocnienia z okresu II wojny światowej, a na koniec podziwiać będą malownicze Szumy Tanwi.

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Roztocze to nieznana, różnorodna i barwna kraina, pełna harmonii i kontrastów. Przemierzając jej rozległe tereny, słuchając odgłosów przyrody mieszających się z pomrukiem pracujących maszyn rolniczych, przechadzając się wśród starych cmentarzy z nagrobkami pisanymi cyrylicą, podziwiając piękno zaklęte w drewnie roztoczańskich cerkwi… czy wsłuchując się w uspokajający szum krystalicznie czystych rzek, odkryjemy fotograficznie jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, zaś nocować będą w miejscowości w Horyniec-Zdrój, jednym z najczęściej odwiedzanych i ulubionych uzdrowisk mieszkańców przedwojennego Lwowa.

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Program Fotowarsztatów.com „Roztocze Nieznane”

Inspiracją i głównym motywem pleneru są roztoczańskie cerkwie, począwszy od najbardziej znanej świątyni św. Paraskewy w Radrużu (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), obejrzymy także drugi sakralny obiekt we wsi, dawną grekokatolicką cerkiew św. Mikołaja, spod której widać granicę z Ukrainą (dzieli nas tam od granicy mniej niż 300 metrów). Odwiedzimy na naszej trasie cudownie wkomponowaną w krajobraz cerkiew w Werchatej, w “zagłębiu” roztoczańskich krzyży przydrożnych cerkwie w Nowym Bruśnie, Chotylubiu, Górajcu i Łówczy, czy też robiące niezapomniane wrażenie, potężne ruiny cerkwi w Kniaziach, wybrane na plan filmu “Zimna wojna”, nominowanego do nagrody Oscarów m.in za najlepsze zdjęcia.” – mówi Paweł Brzozowski, organizator i pomysłodawca warsztatów fotograficznych Fotowarsztaty.com

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Nieopodal cerkwi znajdziemy najczęściej zapomniane grekokatolickie cmentarze, gdzie czas zatrzymał się przed II wojną światową, zaś omszałe nagrobki opisane są cyrylicą. Odwiedzimy i będziemy fotografować takie nekropolie w Radrużu i Nowym Bruśnie. Obie podobne, lecz każda inna: w Radrużu spacer wśród lasu kamiennych krzyży pozostawia niezapomniane wrażenia. Z kolei zarosłe krzewami mogiły w Bruśnie sterczącymi krzyżami przypominają przechodzącym o swym istnieniu.” – dodaje w rozmowie z redakcją Paweł Brzozowski

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

W pejzaż Roztocza wpisane są krzyże, często przydrożne lecz nierzadko stojące wśród pól czy zagajników. Większość z nich powstało we wsi Brusno, przez prawie pół tysiąca lat na jej terenie funkcjonował ośrodek kamieniarski, który istotnie wpłynął na stworzenie niepowtarzalnego wzorca kultury materialnej ziemi roztoczańskiej.

Organizator zaplanował w programie odwiedziny także słynne „Szumy Tanwi”, malowniczy przełom z licznymi skalnymi progami, będącymi pozostałością po tektonicznych ruchach ziemskiej płyty z okresu trzeciorzędu. Największe zagęszczenie – aż 24 takich wodospadów występuje na kilkusetmetrowym odcinku Tanwi, gdzie odbędziemy plener kreatywnie wykorzystując długie czasy naświetlania. Filtry szare mocno zalecane!

Na czas zajęć organizator zapewnia możliwość bezpłatnego wypożyczenia obiektywu marki Tokina.

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Lokalizacja zajęć: Roztocze, Horyniec Zdrój

Pensjonat HAGI
Horyniec Zdrój, ul. Sanatoryjna 1
Termin: 22-24 kwietnia 2022

Więcej informacji na temat warsztatów „Nieznane Roztocze”
https://fotowarsztaty.com/tematy-i-miejsca-zajec/polska/nieznane-roztocze-cerkwie-przyroda-i-historia-na-plenerze-w-magicznym-zakatku-polski/
Wszelkie pytania można zgłaszać pod adresem info@fotowarsztaty.com.


Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Pensjonat HAGI

Obiekt położony jest w turystycznej miejscowości Horyniec-Zdrój na Roztoczu Wschodnim, w woj. Podkarpackim. Pensjonat oferuje komfortowe pokoje, bar, wspólny salon, ogród, sprzęt do grillowania, a także taras i widok na ogród. Obiekt zapewnia komfort pobytu, magiczne śniadania. Lokalizacja obiektu gwarantuje ciszę i spokój. Na miejscu dostępne bezpłatne WiFi. Na terenie obiektu prywatny parking. Okolica obiektu jest popularnym miejscem dla fanów aktywności, trekkingu i rajem dla miłośników jazdy na rowerze.

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Doskonałe miejsce na odpoczynek na samym skraju Kresów Roztocza. Pensjonat HAGI – miejsce gdzie odzyskasz spokój

Nieznane Roztocze - Fotowarsztaty

Related articles

Gracia i Gloria - Krasnystaw

Grace i Gloria w Krasnymstawie

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 6 marca 2022 r. o godz. 18:00 na spektakl „Grace i Gloria” w ramach programu Scena Reduta. Spektakl „Grace i Gloria” został przygotowany z okazji jubileuszu Stanisławy Celińskiej. Jest to barwna, […]